Przejdź do głównej zawartości

POZIOM A2/B1

6 SPOSOBÓW NA POPRAWIENIE KONCENTRACJI


W naszych czasach wielu ludzi ma problemy z koncentracją. Co to oznacza? Ludzie rozmawiają, czytają książki i gazety, ale za chwilę nic nie pamiętają. Chcą powiedzieć słowo, które mają na końcu języka, ale już go zapomnieli. Nie ważne ile masz lat – warto ćwiczyć pamięć i koncentrację. To także gwarantuje skuteczną naukę języka polskiego.

Koncentracja? Co to takiego?

Koncentracja to umiejętność skupienia uwagi na jednej myśli, jednym zjawisku, jednym przedmiocie lub jednej sytuacji. Jest to bardzo ważne. Dobra koncentracja  ma wpływ na codzienne funkcjonowanie oraz uczenie się.

Jak poprawić koncentrację?
1. ‘Trening uważności’
‘Trening uważności’ to technika, która polega na tym, że nie możemy myśleć o przeszłości i nie możemy martwić się przyszłością. Reagujemy na to, co jest ‘tu i teraz’. Dzięki temu możemy nie tylko skutecznie poprawić koncentrację, ale i osiągnąć równowagę emocjonalną oraz umiejętność relaksowania się.

2. Wizualizuj

Wizualizacja to doskonały sposób na poprawę koncentracji. Polega ona na ‘trzymaniu’ obrazów przez chwilę w pamięci. Najpierw te obrazy są proste. Potem dodajemy szczegóły i pamiętamy je dłużej.  Po pewnym czasie wizualizacja połączy w sobie zmysły: wzroku, dotyku, smaku, słuchu, a nawet węchu.
Jak wykorzystać tę metodę w nauce języka polskiego? Trzeba wizualizować całe zdania w danej konstrukcji gramatycznej, a następnie ‘przenosić’ je na inny przykład. Czy to jest trudne? To tylko pozory!

3. A może pisanie własnych notatek?

To bardzo ciekawa metoda, która polega na tworzeniu własnej ‘mapy myśli’ lub pisaniu notatek. Jest to doskonały sposób na zapamiętanie dużej partii informacji z programu, książki czy artykułu. Dodatkowo możemy wybrać te najważniejsze wiadomości, a potem dokładnie przekazać te informacje dalej. To jest rozwiązanie, które warto stosować podczas nauki języka polskiego!

4. Zrób sobie przerwę

Mózg to nie jest maszyna i potrzebuje  odpoczynku. Zrób sobie chwilę przerwy, wstań i wykonaj kilka ćwiczeń. Mózg odpocznie i zostanie dotleniony. Weź szklankę wody oraz zjedz energetyczny posiłek. Potem z nowymi siłami wróć do swoich czynności.

5. Usuń “rozpraszacze”!

To bardzo prosty sposób. Aby poprawić koncentrację warto wyłączyć “rozpraszacze”. „Rozpraszacze” to:  telefon, skrzynka mailowa, komunikatory i inne urządzenia, które rozpraszają koncentrację.
Trzeba się skupić tylko na jednej czynności. Czasami, gdy robisz wiele rzeczy w jednym czasie – nie robisz żadnej dobrze.

6. Wypróbuj dietę, sport i sen

Dieta, sport i sen to magia, która wpływa na kondycję całego ludzkiego organizmu. Dobra dieta wpływa na ciało i umysł. Unikaj diety ‘fast food’. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie. Każdego dnia uprawiaj sport – to doskonale dotlenia organizm. Sen to czas regeneracji i odpoczynku dla ciała i dla mózgu.

Słownik:
Na końcu języka – ‘mieć coś na końcu języka’ – idiom. Gdy chcesz coś powiedzieć, ale nie możesz sobie przypomnieć odpowiedniego słowa.
Pozory – to tylko pozory – rzeczywistość jest inna niż myślisz.
Dotleniony – gdy w organizmie jest dużo tlenu (O2)
Wpływa na – coś wpływa na coś – gdy coś jest ważne dla czegoś innego, np.: ‘dobra rada wpływa na dobrą decyzję’ ; złe przygotowanie do egzaminu wpływa na jego wynik’

Autor i opracowanie video: Dorota Maszkiewicz

Pytania do tekstu:
1. Co oznacza stwierdzenie: „w naszych czasach” na początku tekstu?
2. Jak rozumiesz zdanie: „Dzięki temu człowiek nie tylko może skutecznie poprawić koncentrację, ale i osiągnąć równowagę emocjonalną oraz umiejętność relaksowania się”. Przekształć to zdanie używając słowa „dodatkowo” w taki sposób, aby miało to samo znaczenie.
3. Co to są „rozpraszacze”. Co to słowo oznacza?
4. Którą metodę na poprawienie koncentracji preferujesz? Dlaczego?

Bądź z nami. - Polish? We make it possible! - 
Szkoła języka polskiego dlaObcokrajowców KLUB DIALOGU ; info@klubdialogu.pl ; +48 664 788 004


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ŚWINOUJŚCIE

 POZIOM A1/A2 PODRÓŻE MAŁE I DUŻE, Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ   ŚWINOUJŚCIE   Świnoujście to bardzo ciekawe miasto. Świnoujście leży na północnym zachodzie Polski na granicy z Niemcami. Zachodnia część miasta wraz z centrum leży na wyspie Uznam, a wschodnia część miasta leży na wyspie Wolin. Miasto dzieli rzeka Świna. W mieście nie ma mostu. Jeśli chcesz jechać do centrum, musisz płynąć promem. Prom jest bezpłatny.  W Świnoujściu znajduje się port morski. Port morski został wybudowany w XVIII wieku. Obecnie do portu morskiego w Świnoujściu wpływają największe morskie statki i promy. W porcie znajduje się terminal LNG, terminal pasażerski oraz port jachtowy. Ze Świnoujścia możesz popłynąć promem do Danii lub do Szwecji.  Dawniej Świnoujścia od strony morza broniły forty wybudowane przez Prusy w XIX wieku: Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Wschodni. Dzisiaj to atrakcja turystyczna. W Świnoujściu znajduje się także latarnia morska. Ta latarnia morska jest najwyższą latarnią

WOLIŃSKI PARK NARODOWY

POZIOM A1 / A2 Woliński Park Narodowy to jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce. Park leży na wyspie Wolin na Morzu Bałtyckim, na północnym zachodzie Polski, blisko granicy z Niemcami. Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku. Znajdują się tu stare lasy, bagna, jeziora, moreny, wyspy i oczywiście morze. Największą atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są brzegi klifowe. Spadają one prawie 100 metrów w dół do morza. Woliński Park Narodowy jest szlakiem przelotu ptaków. Oznacza to, że nad Wolińskim Parkiem Narodowym ptaki lecą z północy na południe i odwrotnie. Właśnie dlatego możesz tu spotkać prawie 230 rzadkich i chronionych gatunków ptaków, na przykład: sowy, czy bieliki. Mieszka tu także wiele gatunków zwierząt, na przykład: sarny i jelenie, borsuki i jeże. Atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są żubry . Żubry przywieziono tu z Białowieskiego Parku Narodowego, aby lepiej chronić stada. Przez Woliński Park Narodowy prowadzi urokliwy szlak rowerowy oraz pieszy, co zachęca do r

PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

  POZIOM B1 PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO, co to jest i jak go uzyskać? Dlaczego obcokrajowcy chcą uczyć się języka polskiego? – jest milion powodów, a każda osoba ma jeszcze ten ‘swój’. Jednak bez względu na powód osobisty, aż 60 milionów ludzi na świecie używa języka polskiego, z czego około 38 milionów mieszka w Polsce. Pozostałe osoby można znaleźć w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Irlandii, Brazylii i Australii, a i to nie wyczerpuje pełnej listy państw. To pokazuje, że warto uczyć się polskiego bez względu na to, czy mieszka się w Polsce, czy poza jej granicami. Ważnym aspektem nauki jest sprawdzenie swojej wiedzy i podejście do Państwowego Egzaminu na Certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego. Egzamin ten można zdawać na poziomie B1, B2 oraz C1, a od niedawna także na poziomie A2. Jakie są powody podejścia do egzaminu na Certyfikat Państwowy? I znowu - jest ich wiele, a wystarczy wymienić te najważniejsze