Przejdź do głównej zawartości

POZIOM A2/B1

6 SPOSOBÓW NA POPRAWIENIE KONCENTRACJI


W naszych czasach wielu ludzi ma problemy z koncentracją. Co to oznacza? Ludzie rozmawiają, czytają książki i gazety, ale za chwilę nic nie pamiętają. Chcą powiedzieć słowo, które mają na końcu języka, ale już go zapomnieli. Nie ważne ile masz lat – warto ćwiczyć pamięć i koncentrację. To także gwarantuje skuteczną naukę języka polskiego.

Koncentracja? Co to takiego?

Koncentracja to umiejętność skupienia uwagi na jednej myśli, jednym zjawisku, jednym przedmiocie lub jednej sytuacji. Jest to bardzo ważne. Dobra koncentracja  ma wpływ na codzienne funkcjonowanie oraz uczenie się.

Jak poprawić koncentrację?
1. ‘Trening uważności’
‘Trening uważności’ to technika, która polega na tym, że nie możemy myśleć o przeszłości i nie możemy martwić się przyszłością. Reagujemy na to, co jest ‘tu i teraz’. Dzięki temu możemy nie tylko skutecznie poprawić koncentrację, ale i osiągnąć równowagę emocjonalną oraz umiejętność relaksowania się.

2. Wizualizuj

Wizualizacja to doskonały sposób na poprawę koncentracji. Polega ona na ‘trzymaniu’ obrazów przez chwilę w pamięci. Najpierw te obrazy są proste. Potem dodajemy szczegóły i pamiętamy je dłużej.  Po pewnym czasie wizualizacja połączy w sobie zmysły: wzroku, dotyku, smaku, słuchu, a nawet węchu.
Jak wykorzystać tę metodę w nauce języka polskiego? Trzeba wizualizować całe zdania w danej konstrukcji gramatycznej, a następnie ‘przenosić’ je na inny przykład. Czy to jest trudne? To tylko pozory!

3. A może pisanie własnych notatek?

To bardzo ciekawa metoda, która polega na tworzeniu własnej ‘mapy myśli’ lub pisaniu notatek. Jest to doskonały sposób na zapamiętanie dużej partii informacji z programu, książki czy artykułu. Dodatkowo możemy wybrać te najważniejsze wiadomości, a potem dokładnie przekazać te informacje dalej. To jest rozwiązanie, które warto stosować podczas nauki języka polskiego!

4. Zrób sobie przerwę

Mózg to nie jest maszyna i potrzebuje  odpoczynku. Zrób sobie chwilę przerwy, wstań i wykonaj kilka ćwiczeń. Mózg odpocznie i zostanie dotleniony. Weź szklankę wody oraz zjedz energetyczny posiłek. Potem z nowymi siłami wróć do swoich czynności.

5. Usuń “rozpraszacze”!

To bardzo prosty sposób. Aby poprawić koncentrację warto wyłączyć “rozpraszacze”. „Rozpraszacze” to:  telefon, skrzynka mailowa, komunikatory i inne urządzenia, które rozpraszają koncentrację.
Trzeba się skupić tylko na jednej czynności. Czasami, gdy robisz wiele rzeczy w jednym czasie – nie robisz żadnej dobrze.

6. Wypróbuj dietę, sport i sen

Dieta, sport i sen to magia, która wpływa na kondycję całego ludzkiego organizmu. Dobra dieta wpływa na ciało i umysł. Unikaj diety ‘fast food’. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie. Każdego dnia uprawiaj sport – to doskonale dotlenia organizm. Sen to czas regeneracji i odpoczynku dla ciała i dla mózgu.

Słownik:
Na końcu języka – ‘mieć coś na końcu języka’ – idiom. Gdy chcesz coś powiedzieć, ale nie możesz sobie przypomnieć odpowiedniego słowa.
Pozory – to tylko pozory – rzeczywistość jest inna niż myślisz.
Dotleniony – gdy w organizmie jest dużo tlenu (O2)
Wpływa na – coś wpływa na coś – gdy coś jest ważne dla czegoś innego, np.: ‘dobra rada wpływa na dobrą decyzję’ ; złe przygotowanie do egzaminu wpływa na jego wynik’

Autor i opracowanie video: Dorota Maszkiewicz

Pytania do tekstu:
1. Co oznacza stwierdzenie: „w naszych czasach” na początku tekstu?
2. Jak rozumiesz zdanie: „Dzięki temu człowiek nie tylko może skutecznie poprawić koncentrację, ale i osiągnąć równowagę emocjonalną oraz umiejętność relaksowania się”. Przekształć to zdanie używając słowa „dodatkowo” w taki sposób, aby miało to samo znaczenie.
3. Co to są „rozpraszacze”. Co to słowo oznacza?
4. Którą metodę na poprawienie koncentracji preferujesz? Dlaczego?

Bądź z nami. - Polish? We make it possible! - 
Szkoła języka polskiego dlaObcokrajowców KLUB DIALOGU ; info@klubdialogu.pl ; +48 664 788 004


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

POZIOM A1/A2
JESTEŚMY RAZEM Z CAŁYM ŚWIATEM 


To prawda. Teraz na świecie jest trudny czas. Ludzie nie wiedzą, co będzie jutro, za tydzień, za miesiąc. Każda osoba boi się o siebie, rodzinę, znajomych. Ta sytuacja przyszła tak szybko! Wielu ludziom jest bardzo ciężko. Ale musimy. Musimy myśleć o tym, co jest ważne tu i teraz. Musimy zrobić wszystko dla naszego zdrowia i dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
W Polsce sytuacja epidemiczna nie jest zła. Liczba nowych zachorowań na koronawirusa jest mniejsza niż w innych krajach. Trudna sytuacja jest w Chinach (coraz lepiej!), Iranie, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wielu naszych studentów boi się o rodziny w swoim kraju. Dlatego chcemy być teraz z Wami. Jesteście w naszych myślach i sercach. Świat i ludzie nie są nam obojętni!
Dziękujemy wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, naukowcom, pracownikom sklepów, transportu publicznego na całym świecie. Oni każdego dnia ryzykują zdrowiem dla nas.
Świat krwawi – ale będzie silniejszy! …
POZIOM A2/B1
PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ

RZUCAM WSZYSTKO I JADĘ W BIESZCZADY! Autor: Wioletta Grabarczuk


Kiedy rozmawiamy o swoich turystycznych preferencjach, często próbujemy decydować, dokąd wolimy podróżować: w góry czy nad morze? Kiedyś myślałam, że dla mnie odpowiedź jest prosta: wybieram góry! Jeździłam w góry często i wiedziałam, że uwielbiam takie miejsca. Od kiedy pierwszy raz zobaczyłam na żywo Bieszczady, kompletnie zakochałam się w górach. Te piękne lasy i wysokie połoniny to chyba moje ulubione miejsce na Ziemi.
Od kilku lat Polacy, którzy na co dzień mieszkają w wielkich miastach, kiedy są zmęczeni cywilizacją i pracą, mówią: Chciałbym rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady! Ten region Polski jest uważany za prawdziwą idyllę, czyli piękne i spokojne miejsce, gdzie można odpocząć od wielkiego świata. Dokładne informacje możecie znaleźć na Wikipedii i w przewodnikach dla turystów, a ja mogę Wam opowiedzieć o tym, co myślę o Bieszczadach i dlaczego lub…
POZIOM A1/A2/B1

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ
LUBLIN – MIASTO WIELU KULTURDo Lublina jeżdżę często, przynajmniej kilka razy w roku. Dlaczego tak bardzo lubię odwiedzać to miasto położone we wschodniej Polsce nad rzeką Bystrzycą? Powodów jest kilka:
Topografia Lublina. Lublin, tak jak każde miasto podzielony jest na różne obszary: przemysłowy, mieszkalny, zabytkowy, rekreacyjny. Obszary przemysłowe i mieszkalne nie różnią się od obszarów przemysłowych i mieszkalnych innych miast Polski. Znajdują się tam tradycyjne bloki, budowane w czasach komunistycznych, albo współcześnie. Kiedy zbliżamy się do Śródmieścia i Starego Miasta, zabytkowych części Lublina, możemy zobaczyć, piękne, modernistyczne kamienice z początku XX wieku. Dużą część rekreacyjną Lublina stanowią tereny zielone: parki, skwery. Miasto otoczone jest lasami i wąwozami. Dlatego Lublin jest idealnym miejscem na aktywny weekend spędzony wśród przyjaciół, albo z rodziną. 
Historia Lublina. Lublin ma długą, pi…