Przejdź do głównej zawartości

O JĘZYKU POLSKIM

 POZIOM B2



Często można usłyszeć, że język polski jest ciekawym językiem, ale bardzo trudnym do nauki. Powodem tego jest istnienie wielu dziwnych zasad gramatycznych, nie mówiąc już o leksyce, czy fonetyce. Dlatego obcokrajowcy rzadko zajmują się językiem polskim hobbistycznie, a rozpoczynają naukę tylko wtedy, gdy zmuszą ich do tego okoliczności (najczęściej praca w Polsce, lub polski partner). A przecież, jak się w niego wsłuchać, jest to piękny, tajemniczy i interesujący język, który stanowi ogromną część naszej fascynującej kultury!

Przede wszystkim język polski należy do grupy języków słowiańskich. A dokładniej rzecz ujmując, należy do zachodniosłowiańskiej grupy języków indoeuropejskich. Pierwotnie wywodzi się ze staropolskiego, a do powszechnego użytku wszedł w X wieku, kiedy powstało państwo Polskie. Początkowo był to tylko język mówiony. Forma pisana została oparta o alfabet łaciński, który z kolei został wprowadzony przez chrześcijaństwo. Ze względu na swoją strukturę język polski zaliczany jest do języka fleksyjnego, syntetycznego. Najstarszy zapis pojedynczych słów w języku polskim pochodzi z XII wieku.

Na początku kształtowania się języka polskiego podlegał on silnym wpływom innych języków, głównie czeskiego, niemieckiego i łaciny. Przez kilka stuleci ważną rolę odgrywały też wpływy francuskie, a obecnie, podobnie jak w przypadku wielu innych języków europejskich - angielskie. W słownikach znajduje się ponad 130 000 polskich słów, z czego około 20 000 jest używanych na co dzień.

Szkoła Języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU ma już wieloletnie doświadczenie w nauczaniu prawie wszystkich narodowości, począwszy od grup słowiańskich, poprzez zachodnio europejskie, azjatyckie, czy afrykańskie. Studiują tu studenci nawet z tak odległych krajów jak: Indie, Sri Lanka, Filipiny, Botswana, Zambia, Urugwaj, Brazylia, czy Nowa Zelandia.

W nauce polskiego najtrudniej jest na początku, gdy uczeń musi poznać wiele zagadnień gramatycznych z zasady mu obcych.  Dopiero po dłuższym czasie nabiera odpowiedniej płynności, która pozwala prowadzić rozmowę. To odwrotnie niż na przykład przy nauce języka angielskiego. Jednak po przekroczeniu pierwszej bariery używanie języka polskiego w życiu codziennym staje się coraz łatwiejsze. Dlatego motywacja, a zwłaszcza determinacja są kluczowe podczas nauki języka polskiego jako obcego.

Osobom, które biegle posługują się językiem słowiańskim łatwiej nauczyć się polskiego w porównaniu z kimś, kto jest rodzimym użytkownikiem np.: języka azjatyckiego lub chociażby angielskiego. Jednak nie jest to niemożliwe! Lauren, z pochodzenia Angielka, ucząc się w szkole KLUB DIALOGU, w ciągu półtora roku osiągnęła poziom B2. Teraz mówi: „Na początku polski był trudny. Same cyfry i alfabet były niemałym wyzwaniem co może na początku zniechęcić. Jednak w miarę uczenia się i chodzenia na zajęcia wszystko zaczęło łączyć się i mieć sens. Bardzo lubię języki, a polski jest dla mnie bardzo swoisty. Podoba mi się jego skomplikowana struktura i brzmienie. Mówi się, że to szorstko brzmiący język, w porównaniu na przykład z rosyjskim, ale polski ma swój absolutnie niepowtarzalny urok”.

Liczbę osób mówiących po polsku na świecie można szacować na ponad 45 mln osób, z czego około 38 mln mieszka w Polsce. Język polski jest używany przez liczne grupy Polaków lub osoby polskiego pochodzenia mieszkające poza granicami Polski, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Brazylii, Francji, Niemczech, Australii i Kanadzie.

Jedna z nauczycielek w KLUBIE DIALOGU - Ania, konstatuje: „To ciekawe, że w języku polskim wiele abstrakcyjnych pojęć rozumiemy w sposób zaborczy, np.: „Mam na imię”, „mam 30 lat”, mam nadzieję”. Mam tylko nadzieję, że sami Polacy aż tak zaborczy nie są!

Każdemu, kto chciałby nauczyć się polskiego, Szkoła Języka Polskiego dla Obcokrajowców Klub Dialogu oferuje wiele możliwości nauki na wszystkich poziomach. Nauczanie prowadzone jest w sposób ciekawy i niepowtarzalny, a nauczyciele systematyczni i bardzo cierpliwi. Dostępne są lekcje w grupie wraz z innymi obcokrajowcami z całego świata oraz lekcje indywidualne. Można uczyć się w szkole, w domu, biurze, w kawiarni, czy online. Z nami to możliwe!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ŚWINOUJŚCIE

 POZIOM A1/A2 PODRÓŻE MAŁE I DUŻE, Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ   ŚWINOUJŚCIE   Świnoujście to bardzo ciekawe miasto. Świnoujście leży na północnym zachodzie Polski na granicy z Niemcami. Zachodnia część miasta wraz z centrum leży na wyspie Uznam, a wschodnia część miasta leży na wyspie Wolin. Miasto dzieli rzeka Świna. W mieście nie ma mostu. Jeśli chcesz jechać do centrum, musisz płynąć promem. Prom jest bezpłatny.  W Świnoujściu znajduje się port morski. Port morski został wybudowany w XVIII wieku. Obecnie do portu morskiego w Świnoujściu wpływają największe morskie statki i promy. W porcie znajduje się terminal LNG, terminal pasażerski oraz port jachtowy. Ze Świnoujścia możesz popłynąć promem do Danii lub do Szwecji.  Dawniej Świnoujścia od strony morza broniły forty wybudowane przez Prusy w XIX wieku: Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Wschodni. Dzisiaj to atrakcja turystyczna. W Świnoujściu znajduje się także latarnia morska. Ta latarnia morska jest najwyższą latarnią

WOLIŃSKI PARK NARODOWY

POZIOM A1 / A2 Woliński Park Narodowy to jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce. Park leży na wyspie Wolin na Morzu Bałtyckim, na północnym zachodzie Polski, blisko granicy z Niemcami. Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku. Znajdują się tu stare lasy, bagna, jeziora, moreny, wyspy i oczywiście morze. Największą atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są brzegi klifowe. Spadają one prawie 100 metrów w dół do morza. Woliński Park Narodowy jest szlakiem przelotu ptaków. Oznacza to, że nad Wolińskim Parkiem Narodowym ptaki lecą z północy na południe i odwrotnie. Właśnie dlatego możesz tu spotkać prawie 230 rzadkich i chronionych gatunków ptaków, na przykład: sowy, czy bieliki. Mieszka tu także wiele gatunków zwierząt, na przykład: sarny i jelenie, borsuki i jeże. Atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są żubry . Żubry przywieziono tu z Białowieskiego Parku Narodowego, aby lepiej chronić stada. Przez Woliński Park Narodowy prowadzi urokliwy szlak rowerowy oraz pieszy, co zachęca do r

PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

  POZIOM B1 PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO, co to jest i jak go uzyskać? Dlaczego obcokrajowcy chcą uczyć się języka polskiego? – jest milion powodów, a każda osoba ma jeszcze ten ‘swój’. Jednak bez względu na powód osobisty, aż 60 milionów ludzi na świecie używa języka polskiego, z czego około 38 milionów mieszka w Polsce. Pozostałe osoby można znaleźć w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Irlandii, Brazylii i Australii, a i to nie wyczerpuje pełnej listy państw. To pokazuje, że warto uczyć się polskiego bez względu na to, czy mieszka się w Polsce, czy poza jej granicami. Ważnym aspektem nauki jest sprawdzenie swojej wiedzy i podejście do Państwowego Egzaminu na Certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego. Egzamin ten można zdawać na poziomie B1, B2 oraz C1, a od niedawna także na poziomie A2. Jakie są powody podejścia do egzaminu na Certyfikat Państwowy? I znowu - jest ich wiele, a wystarczy wymienić te najważniejsze