Przejdź do głównej zawartości


POZIOM A1/A2

5 WAŻNYCH INFORMACJI O POLSCE

Polska to kraj pełen pięknej natury i interesujących ludzi. Co warto wiedzieć o Polsce?


  1. Język polski
Język polski należy do języków słowiańskich. Nauka języka polskiego jest trudna, ale możliwa! Bardzo ważne są słowa: dzień dobry, dziękuję, smacznego, na zdrowie! Używając tych słów na pewno Polacy będą życzliwi dla ciebie.
Często ludzie mówią, że po polsku łatwiej jest mówić, niż czytać. Ważne jest, aby dobrze znać litery alfabetu i polskie głoski. Wówczas bez problemu możesz czytać po polsku wszystko, co tylko chcesz.

     2.  Waluta
W Polsce nie mamy euro. Nasza waluta to ‘złoty”. „Kantor” i bank to miejsca, gdzie możesz wymienić pieniądze.

     3. Bar mleczny
Bar mleczny to nie jest miejsce, gdzie kupisz nabiał! To miejsce gdzie możesz zjeść tradycyjne i tanie polskie jedzenie w miłej i prawdziwie polskiej atmosferze! Są tu między innymi tradycyjne polskie pierogi wypełnione mięsem lub kapustą, pieczarkami lub słodkim nadzieniem, schabowy (sznycel), a także zupy, dania wegetariańskie i desery. Przekonaj się sam. Smacznego!

     4. Transport publiczny
System transportu publicznego w Polsce, w dużych miastach jest bardzo dobry i dobrze zorganizowany. Autobusy i tramwaje oraz metro (tylko w Warszawie) zawiozą cię sprawnie gdzie chcesz, choć czasem mogą być zatłoczone. Biletomat to maszyna, gdzie możesz kupić bilet. Zobaczysz go na ulicy (w pobliżu przystanku), a także bezpośrednio w tramwaju, czy autobusie (nie można kupić biletu u kierowcy). Obsługa biletomatu jest w różnych wersjach językowych: w języku polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim. W autobusie lub w tramwaju musisz skasować bilet w kasowniku, a potem śmiało jechać. Miłej podróży!

     5. Polska to naprawdę piękny kraj
Polska to piękny kraj. Na północy jest Morze Bałtyckie, a na południu – góry Tatry. Od gór do morza -  przez całą Polskę - płynie rzeka Wisła. Mazury to region z dużą ilością malowniczych jezior i rzek - to idealne miejsce na spływy kajakowe oraz żeglowanie latem.  Możesz zwiedzić również: Warszawę, Kraków, Gdańsk i Wrocław, Park w Białowieży (tu można zobaczyć żubry), Zakopane i wiele, wiele innych ciekawych miejsc.
Polska swoją bogatą historią, kulturą i naturą przyciąga miliony turystów każdego roku. Wiele osób zakochuje się w niej i zostaje tu na zawsze. Zwiedzaj, jedz, pij i mów po polsku! Kto wie, może będziesz chciał i Ty tu zostać na dłużej!

Autor: Lauren Colgan

Pytania do tekstu:

1. Gdy używasz słów: „dziękuję”, „smacznego” Polacy są dla ciebie mili, czy niegrzeczni?
2. Czytanie po polsku jest łatwe? (Tak/Nie)
3. W kantorze można tylko kupić złotówki? (Tak/Nie)
4. Nabiał to:
a/ warzywa, owoce, soki owocowe
b/ ser, mleko, jogurt
c/ makaron, kasza, ryż
5. Biletomat znajduje się na każdej ulicy. (Tak/Nie)
6. Rzeka Wisła płynie wzdłuż całej Polski. (Tak/Nie)

Bądź z nami! – Polish? We make it possibleKLUB DIALOGU Polish Language School
Leave your comments here or send them to info@klubdialogu.pl or call +48 512 449 300

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

POZIOM A1/A2
JESTEŚMY RAZEM Z CAŁYM ŚWIATEM 


To prawda. Teraz na świecie jest trudny czas. Ludzie nie wiedzą, co będzie jutro, za tydzień, za miesiąc. Każda osoba boi się o siebie, rodzinę, znajomych. Ta sytuacja przyszła tak szybko! Wielu ludziom jest bardzo ciężko. Ale musimy. Musimy myśleć o tym, co jest ważne tu i teraz. Musimy zrobić wszystko dla naszego zdrowia i dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
W Polsce sytuacja epidemiczna nie jest zła. Liczba nowych zachorowań na koronawirusa jest mniejsza niż w innych krajach. Trudna sytuacja jest w Chinach (coraz lepiej!), Iranie, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wielu naszych studentów boi się o rodziny w swoim kraju. Dlatego chcemy być teraz z Wami. Jesteście w naszych myślach i sercach. Świat i ludzie nie są nam obojętni!
Dziękujemy wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, naukowcom, pracownikom sklepów, transportu publicznego na całym świecie. Oni każdego dnia ryzykują zdrowiem dla nas.
Świat krwawi – ale będzie silniejszy! …
POZIOM A2/B1
PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ

RZUCAM WSZYSTKO I JADĘ W BIESZCZADY! Autor: Wioletta Grabarczuk


Kiedy rozmawiamy o swoich turystycznych preferencjach, często próbujemy decydować, dokąd wolimy podróżować: w góry czy nad morze? Kiedyś myślałam, że dla mnie odpowiedź jest prosta: wybieram góry! Jeździłam w góry często i wiedziałam, że uwielbiam takie miejsca. Od kiedy pierwszy raz zobaczyłam na żywo Bieszczady, kompletnie zakochałam się w górach. Te piękne lasy i wysokie połoniny to chyba moje ulubione miejsce na Ziemi.
Od kilku lat Polacy, którzy na co dzień mieszkają w wielkich miastach, kiedy są zmęczeni cywilizacją i pracą, mówią: Chciałbym rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady! Ten region Polski jest uważany za prawdziwą idyllę, czyli piękne i spokojne miejsce, gdzie można odpocząć od wielkiego świata. Dokładne informacje możecie znaleźć na Wikipedii i w przewodnikach dla turystów, a ja mogę Wam opowiedzieć o tym, co myślę o Bieszczadach i dlaczego lub…
POZIOM A1/A2/B1

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ
LUBLIN – MIASTO WIELU KULTURDo Lublina jeżdżę często, przynajmniej kilka razy w roku. Dlaczego tak bardzo lubię odwiedzać to miasto położone we wschodniej Polsce nad rzeką Bystrzycą? Powodów jest kilka:
Topografia Lublina. Lublin, tak jak każde miasto podzielony jest na różne obszary: przemysłowy, mieszkalny, zabytkowy, rekreacyjny. Obszary przemysłowe i mieszkalne nie różnią się od obszarów przemysłowych i mieszkalnych innych miast Polski. Znajdują się tam tradycyjne bloki, budowane w czasach komunistycznych, albo współcześnie. Kiedy zbliżamy się do Śródmieścia i Starego Miasta, zabytkowych części Lublina, możemy zobaczyć, piękne, modernistyczne kamienice z początku XX wieku. Dużą część rekreacyjną Lublina stanowią tereny zielone: parki, skwery. Miasto otoczone jest lasami i wąwozami. Dlatego Lublin jest idealnym miejscem na aktywny weekend spędzony wśród przyjaciół, albo z rodziną. 
Historia Lublina. Lublin ma długą, pi…