Przejdź do głównej zawartości


POZIOM A1/A2

5 WAŻNYCH INFORMACJI O POLSCE

Polska to kraj pełen pięknej natury i interesujących ludzi. Co warto wiedzieć o Polsce?


  1. Język polski
Język polski należy do języków słowiańskich. Nauka języka polskiego jest trudna, ale możliwa! Bardzo ważne są słowa: dzień dobry, dziękuję, smacznego, na zdrowie! Używając tych słów na pewno Polacy będą życzliwi dla ciebie.
Często ludzie mówią, że po polsku łatwiej jest mówić, niż czytać. Ważne jest, aby dobrze znać litery alfabetu i polskie głoski. Wówczas bez problemu możesz czytać po polsku wszystko, co tylko chcesz.

     2.  Waluta
W Polsce nie mamy euro. Nasza waluta to ‘złoty”. „Kantor” i bank to miejsca, gdzie możesz wymienić pieniądze.

     3. Bar mleczny
Bar mleczny to nie jest miejsce, gdzie kupisz nabiał! To miejsce gdzie możesz zjeść tradycyjne i tanie polskie jedzenie w miłej i prawdziwie polskiej atmosferze! Są tu między innymi tradycyjne polskie pierogi wypełnione mięsem lub kapustą, pieczarkami lub słodkim nadzieniem, schabowy (sznycel), a także zupy, dania wegetariańskie i desery. Przekonaj się sam. Smacznego!

     4. Transport publiczny
System transportu publicznego w Polsce, w dużych miastach jest bardzo dobry i dobrze zorganizowany. Autobusy i tramwaje oraz metro (tylko w Warszawie) zawiozą cię sprawnie gdzie chcesz, choć czasem mogą być zatłoczone. Biletomat to maszyna, gdzie możesz kupić bilet. Zobaczysz go na ulicy (w pobliżu przystanku), a także bezpośrednio w tramwaju, czy autobusie (nie można kupić biletu u kierowcy). Obsługa biletomatu jest w różnych wersjach językowych: w języku polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim. W autobusie lub w tramwaju musisz skasować bilet w kasowniku, a potem śmiało jechać. Miłej podróży!

     5. Polska to naprawdę piękny kraj
Polska to piękny kraj. Na północy jest Morze Bałtyckie, a na południu – góry Tatry. Od gór do morza -  przez całą Polskę - płynie rzeka Wisła. Mazury to region z dużą ilością malowniczych jezior i rzek - to idealne miejsce na spływy kajakowe oraz żeglowanie latem.  Możesz zwiedzić również: Warszawę, Kraków, Gdańsk i Wrocław, Park w Białowieży (tu można zobaczyć żubry), Zakopane i wiele, wiele innych ciekawych miejsc.
Polska swoją bogatą historią, kulturą i naturą przyciąga miliony turystów każdego roku. Wiele osób zakochuje się w niej i zostaje tu na zawsze. Zwiedzaj, jedz, pij i mów po polsku! Kto wie, może będziesz chciał i Ty tu zostać na dłużej!

Autor: Lauren Colgan

Pytania do tekstu:

1. Gdy używasz słów: „dziękuję”, „smacznego” Polacy są dla ciebie mili, czy niegrzeczni?
2. Czytanie po polsku jest łatwe? (Tak/Nie)
3. W kantorze można tylko kupić złotówki? (Tak/Nie)
4. Nabiał to:
a/ warzywa, owoce, soki owocowe
b/ ser, mleko, jogurt
c/ makaron, kasza, ryż
5. Biletomat znajduje się na każdej ulicy. (Tak/Nie)
6. Rzeka Wisła płynie wzdłuż całej Polski. (Tak/Nie)

Bądź z nami! – Polish? We make it possibleKLUB DIALOGU Polish Language School
Leave your comments here or send them to info@klubdialogu.pl or call +48 512 449 300

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

  POZIOM B1 PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO, co to jest i jak go uzyskać? Dlaczego obcokrajowcy chcą uczyć się języka polskiego? – jest milion powodów, a każda osoba ma jeszcze ten ‘swój’. Jednak bez względu na powód osobisty, aż 60 milionów ludzi na świecie używa języka polskiego, z czego około 38 milionów mieszka w Polsce. Pozostałe osoby można znaleźć w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Irlandii, Brazylii i Australii, a i to nie wyczerpuje pełnej listy państw. To pokazuje, że warto uczyć się polskiego bez względu na to, czy mieszka się w Polsce, czy poza jej granicami. Ważnym aspektem nauki jest sprawdzenie swojej wiedzy i podejście do Państwowego Egzaminu na Certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego. Egzamin ten można zdawać na poziomie B1, B2 oraz C1, a od niedawna także na poziomie A2. Jakie są powody podejścia do egzaminu na Certyfikat Państwowy? I znowu - jest ich wiele, a wystarczy wymienić te najważnie...

O JĘZYKU POLSKIM

 POZIOM B2 Często można usłyszeć, że język polski jest ciekawym językiem, ale bardzo trudnym do nauki. Powodem tego jest istnienie wielu dziwnych zasad gramatycznych, nie mówiąc już o leksyce, czy fonetyce. Dlatego obcokrajowcy rzadko zajmują się językiem polskim hobbistycznie, a rozpoczynają naukę tylko wtedy, gdy zmuszą ich do tego okoliczności (najczęściej praca w Polsce, lub polski partner). A przecież, jak się w niego wsłuchać, jest to piękny, tajemniczy i interesujący język, który stanowi ogromną część naszej fascynującej kultury! Przede wszystkim język polski należy do grupy języków słowiańskich. A dokładniej rzecz ujmując, należy do zachodniosłowiańskiej grupy języków indoeuropejskich. Pierwotnie wywodzi się ze staropolskiego, a do powszechnego użytku wszedł w X wieku, kiedy powstało państwo Polskie. Początkowo był to tylko język mówiony. Forma pisana została oparta o alfabet łaciński, który z kolei został wprowadzony przez chrześcijaństwo. Ze względu na swoją strukturę j...

WOLIŃSKI PARK NARODOWY

POZIOM A1 / A2 Woliński Park Narodowy to jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce. Park leży na wyspie Wolin na Morzu Bałtyckim, na północnym zachodzie Polski, blisko granicy z Niemcami. Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku. Znajdują się tu stare lasy, bagna, jeziora, moreny, wyspy i oczywiście morze. Największą atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są brzegi klifowe. Spadają one prawie 100 metrów w dół do morza. Woliński Park Narodowy jest szlakiem przelotu ptaków. Oznacza to, że nad Wolińskim Parkiem Narodowym ptaki lecą z północy na południe i odwrotnie. Właśnie dlatego możesz tu spotkać prawie 230 rzadkich i chronionych gatunków ptaków, na przykład: sowy, czy bieliki. Mieszka tu także wiele gatunków zwierząt, na przykład: sarny i jelenie, borsuki i jeże. Atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są żubry . Żubry przywieziono tu z Białowieskiego Parku Narodowego, aby lepiej chronić stada. Przez Woliński Park Narodowy prowadzi urokliwy szlak rowerowy oraz pieszy, co zachęca ...