Przejdź do głównej zawartości


POZIOM A2

JAK ZAMIENIĆ TO, CO ROBISZ W ZŁOTO? Część I.
(na podstawie artykułu Macieja Wojtasa, CorazLepszaFirma.pl)

To bez sensu!  To nie dla mnie…   Nie mam do tego talentu,   Jestem do niczego!

Znasz to? 
Znasz te myśli, które przychodzą do głowy, kiedy zaczynasz uczyć się czegoś nowego?



Nie warto być ‘średnim’
„Nie warto być średnim, bo liczą się tylko najlepsi”. Moim zdaniem to prawda. Opowiem wam swoją historię.
Dawno, dawno temu byłem skrzypkiem. Przez 12 lat uczyłem się gry na tym instrumencie. Niestety, byłem ‘średni’. A ‘średni’ – to o wiele za mało.
Będąc muzykiem trzeba być najlepszym. Inaczej po wielu latach dużego wysiłku możemy dostać słabo płatną pracę albo szybko zmienić zawód.
Czego się zatem nauczyłem?
Paradoksalnie, czegoś cenniejszego niż tylko umiejętności gry na instrumentach czy też wrażliwości na sztukę: albo robisz coś na 100, 200, 500 procent, albo nie rób nic.

Dół formularza
Jak zmotywować się do bycia najlepszym?
Łatwo powiedzieć: musisz być najlepszym w tym, co robisz. Ale jak to zrobić?
  • Jak zmotywować siebie do wydajniejszej pracy, gdy wokół są ludzie lepsi od Ciebie?
  • Jak zmotywować siebie, kiedy widzisz dzieła mistrzów?

Misja? Być najlepszym – z myślą o innych.

Zauważyłem, że działają na mnie dwa rodzaje motywacji. Pierwszy rodzaj jest skierowany na zewnątrz, „do świata”. Gdy zadawałem pytania: „Dlaczego chcesz zostać lekarzem? „Dlaczego chcesz pisać książki dla dzieci?”
Na każde z tych pytań można było odpowiedzieć:
·       bo chcę na tym zarobić
·       bo chcę być sławny
·       bo to moje marzenie z czasów dzieciństwa
I będzie to normalna motywacja.
Można się jednak zastanowić, co moja praca daje drugiemu człowiekowi. To jest cel i sens pracy.

Dlaczego chcesz zostać lekarzem? Bo chcę przedłużać ludziom życie. Dlaczego chcesz pisać książki dla dzieci? Bo chcę sprawiać radość młodym czytelnikom.

W żadnej z tych odpowiedzi nie ma mowy o pieniądzach. Im głębiej zajrzysz w głąb swojego serca, tym większa szansa, że odnajdziesz tam swój prawdziwy, długodystansowy cel życia.
Twoja misja nigdy się nie skończy. Twoja satysfakcja nigdy się nie wyczerpie. Nigdy, nawet jeśli będziesz wiedział, że są lepsi od ciebie. Wystarczy, że będziesz pamiętał o swoim życiowym powołaniu.

A jaki jest ten drugi rodzaj motywacji?

Autor: Dorota Maszkiewicz

Pytania do tekstu:
1.    Co oznacza tytuł: „Nie warto byś średnim?”
2.    Na jakim instrumencie uczył się grać autor, gdy był młody?
3.    Do czego musimy się motywować każdego dnia / od czasu do czasu ?
4.    Co oznacza słowo: ‘działać na kogoś’? („Zauważyłem, że działają na mnie dwa rodzaje motywacji”)
5.    Jaka jest Twoja misja w tym co robisz?

Bądź z nami. - Polish? We make it possible! - 
Zostaw swój komentarz tutaj lub pisz na info@klubdialogu.pl lub dzwoń +48 512 449 300

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

  POZIOM B1 PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO, co to jest i jak go uzyskać? Dlaczego obcokrajowcy chcą uczyć się języka polskiego? – jest milion powodów, a każda osoba ma jeszcze ten ‘swój’. Jednak bez względu na powód osobisty, aż 60 milionów ludzi na świecie używa języka polskiego, z czego około 38 milionów mieszka w Polsce. Pozostałe osoby można znaleźć w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Irlandii, Brazylii i Australii, a i to nie wyczerpuje pełnej listy państw. To pokazuje, że warto uczyć się polskiego bez względu na to, czy mieszka się w Polsce, czy poza jej granicami. Ważnym aspektem nauki jest sprawdzenie swojej wiedzy i podejście do Państwowego Egzaminu na Certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego. Egzamin ten można zdawać na poziomie B1, B2 oraz C1, a od niedawna także na poziomie A2. Jakie są powody podejścia do egzaminu na Certyfikat Państwowy? I znowu - jest ich wiele, a wystarczy wymienić te najważnie...

O JĘZYKU POLSKIM

 POZIOM B2 Często można usłyszeć, że język polski jest ciekawym językiem, ale bardzo trudnym do nauki. Powodem tego jest istnienie wielu dziwnych zasad gramatycznych, nie mówiąc już o leksyce, czy fonetyce. Dlatego obcokrajowcy rzadko zajmują się językiem polskim hobbistycznie, a rozpoczynają naukę tylko wtedy, gdy zmuszą ich do tego okoliczności (najczęściej praca w Polsce, lub polski partner). A przecież, jak się w niego wsłuchać, jest to piękny, tajemniczy i interesujący język, który stanowi ogromną część naszej fascynującej kultury! Przede wszystkim język polski należy do grupy języków słowiańskich. A dokładniej rzecz ujmując, należy do zachodniosłowiańskiej grupy języków indoeuropejskich. Pierwotnie wywodzi się ze staropolskiego, a do powszechnego użytku wszedł w X wieku, kiedy powstało państwo Polskie. Początkowo był to tylko język mówiony. Forma pisana została oparta o alfabet łaciński, który z kolei został wprowadzony przez chrześcijaństwo. Ze względu na swoją strukturę j...

WOLIŃSKI PARK NARODOWY

POZIOM A1 / A2 Woliński Park Narodowy to jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce. Park leży na wyspie Wolin na Morzu Bałtyckim, na północnym zachodzie Polski, blisko granicy z Niemcami. Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku. Znajdują się tu stare lasy, bagna, jeziora, moreny, wyspy i oczywiście morze. Największą atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są brzegi klifowe. Spadają one prawie 100 metrów w dół do morza. Woliński Park Narodowy jest szlakiem przelotu ptaków. Oznacza to, że nad Wolińskim Parkiem Narodowym ptaki lecą z północy na południe i odwrotnie. Właśnie dlatego możesz tu spotkać prawie 230 rzadkich i chronionych gatunków ptaków, na przykład: sowy, czy bieliki. Mieszka tu także wiele gatunków zwierząt, na przykład: sarny i jelenie, borsuki i jeże. Atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są żubry . Żubry przywieziono tu z Białowieskiego Parku Narodowego, aby lepiej chronić stada. Przez Woliński Park Narodowy prowadzi urokliwy szlak rowerowy oraz pieszy, co zachęca ...