Przejdź do głównej zawartości


POZIOM B1/B2

5 NAJWAŻNIEJSZYCH RZECZY, 
KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ PRZED PRZYJAZDEM DO POLSKI

Polska to kraj pełen naprawdę mistycznych i pięknych widoków, a także bardzo interesujących ludzi (nie wspominając o języku polskim). Zanim zaplanujesz tutaj przyjechać, bez względu na to, dokąd się wybierasz, oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed podróżą lub przeprowadzką do Polski.



  1. Język polski
Język polski należy do rodziny języków słowiańskich. Może już wiesz, że nauka języka polskiego jest dość trudna, ale na szczęście nie niemożliwa! Starając się mówić po polsku, nawet jeśli robisz błędy na pewno znajdziesz uznanie w oczach Polaków.
Mówi się, że po polsku łatwiej jest mówić, niż czytać. Na szczęście gdy już dobrze poznasz poszczególne litery alfabetu i polskie głoski, możesz bez problemu przeczytać po polsku wszystko, co tylko chcesz.

     2.  Waluta
W Polsce nie mamy euro. Nasza waluta to ‘złoty”. Pamiętaj o tym przed przyjazdem i przed wymianą waluty! „Kantor” i bank to miejsca, gdzie możesz wymienić pieniądze od razu po przyjeździe!

     3. Bar mleczny
Nie spodziewaj się, że w barze mlecznym znajdziesz dużo nabiału! To jest idealne miejsce, jeśli chcesz zjeść tradycyjne i tanie polskie jedzenie w miłej i prawdziwie polskiej atmosferze! Są tu między innymi tradycyjne polskie pierogi wypełnione mięsem lub kapustą, pieczarkami lub słodkim nadziem, schabowy (sznycel), a także zupy, dania wegetariańskie i desery. Przekonaj się sam. Smacznego!

     4. Transport publiczny
System transportu publicznego w Polsce, w dużych miastach jest bardzo wydajny i dobrze zorganizowany. Autobusy i tramwaje oraz metro (tylko w Warszawie) zawiozą Cię sprawnie gdzie tylko chcesz, choć czasem mogą być zatłoczone. Bilety można kupić w biletomatach na ulicy (w pobliżu przystanków), a także bezpośrednio w tramwaju, czy autobusie (nie można natomiast kupić biletu u kierowcy). Obsługa biletomatu jest w różnych wersjach językowych: w języku polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim. W autobusie lub w tramwaju musisz skasować bilet w kasowniku, a potem śmiało jechać. Miłej podróży!

     5. Polska to naprawdę piękny kraj.
Polska to piękny kraj, z dostępem do Morza Bałtyckiego na północy i górami na południu. Przez całą Polskę, od gór do morza, płynie rzeka Wisła. Mazury to region z dużą ilością malowniczych jezior i rzek - to idealne miejsce na spływy kajakowe oraz żeglowanie latem.  Miejscami wartymi odwiedzenia są również: Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław, Park w Białowieży (gdzie można zobaczyć żubry), Zakopane i wiele, wiele innych miejsc.
Polska swoją bogatą historią, kulturą i naturą przyciąga miliony turystów każdego roku. Wiele osób zakochuje się w niej i na zawsze tu zostaje. A na pewno po powrocie do domu będziesz miał dużo nietuzinkowych wspomnień. Zwiedzaj, jedz, pij i mów po polsku! Kto wie, może będziesz chciał i Ty tu zostać na dłużej!

Pytania do tekstu:
1. Jakie są rodziny języków. Podaj przykłady.
2. Co oznacza fraza: „znajdziesz uznanie w oczach Polaków”?
3. Jak rozumiesz zdanie: „Mówi się, że po polsku łatwiej jest mówić, niż czytać.”
4. Co to jest „nabiał”?
5. Podaj synonim słowa „nadzienie”
6.  Jakie miejsca w Polsce chciałbyś odwiedzić?

Autor: Lauren Colgan

Bądź z nami. – Polish? We make it possible! – KLUB DIALOGU Polish language School
Zostaw swój komentarz tutaj lub napisz na info@klubdialogu.pl lub zadzwoń +48 512 449 300 




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ŚWINOUJŚCIE

 POZIOM A1/A2 PODRÓŻE MAŁE I DUŻE, Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ   ŚWINOUJŚCIE   Świnoujście to bardzo ciekawe miasto. Świnoujście leży na północnym zachodzie Polski na granicy z Niemcami. Zachodnia część miasta wraz z centrum leży na wyspie Uznam, a wschodnia część miasta leży na wyspie Wolin. Miasto dzieli rzeka Świna. W mieście nie ma mostu. Jeśli chcesz jechać do centrum, musisz płynąć promem. Prom jest bezpłatny.  W Świnoujściu znajduje się port morski. Port morski został wybudowany w XVIII wieku. Obecnie do portu morskiego w Świnoujściu wpływają największe morskie statki i promy. W porcie znajduje się terminal LNG, terminal pasażerski oraz port jachtowy. Ze Świnoujścia możesz popłynąć promem do Danii lub do Szwecji.  Dawniej Świnoujścia od strony morza broniły forty wybudowane przez Prusy w XIX wieku: Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Wschodni. Dzisiaj to atrakcja turystyczna. W Świnoujściu znajduje się także latarnia morska. Ta latarnia morska jest najwyższą latarnią

WOLIŃSKI PARK NARODOWY

POZIOM A1 / A2 Woliński Park Narodowy to jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce. Park leży na wyspie Wolin na Morzu Bałtyckim, na północnym zachodzie Polski, blisko granicy z Niemcami. Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku. Znajdują się tu stare lasy, bagna, jeziora, moreny, wyspy i oczywiście morze. Największą atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są brzegi klifowe. Spadają one prawie 100 metrów w dół do morza. Woliński Park Narodowy jest szlakiem przelotu ptaków. Oznacza to, że nad Wolińskim Parkiem Narodowym ptaki lecą z północy na południe i odwrotnie. Właśnie dlatego możesz tu spotkać prawie 230 rzadkich i chronionych gatunków ptaków, na przykład: sowy, czy bieliki. Mieszka tu także wiele gatunków zwierząt, na przykład: sarny i jelenie, borsuki i jeże. Atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są żubry . Żubry przywieziono tu z Białowieskiego Parku Narodowego, aby lepiej chronić stada. Przez Woliński Park Narodowy prowadzi urokliwy szlak rowerowy oraz pieszy, co zachęca do r

PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

  POZIOM B1 PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO, co to jest i jak go uzyskać? Dlaczego obcokrajowcy chcą uczyć się języka polskiego? – jest milion powodów, a każda osoba ma jeszcze ten ‘swój’. Jednak bez względu na powód osobisty, aż 60 milionów ludzi na świecie używa języka polskiego, z czego około 38 milionów mieszka w Polsce. Pozostałe osoby można znaleźć w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Irlandii, Brazylii i Australii, a i to nie wyczerpuje pełnej listy państw. To pokazuje, że warto uczyć się polskiego bez względu na to, czy mieszka się w Polsce, czy poza jej granicami. Ważnym aspektem nauki jest sprawdzenie swojej wiedzy i podejście do Państwowego Egzaminu na Certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego. Egzamin ten można zdawać na poziomie B1, B2 oraz C1, a od niedawna także na poziomie A2. Jakie są powody podejścia do egzaminu na Certyfikat Państwowy? I znowu - jest ich wiele, a wystarczy wymienić te najważniejsze