Przejdź do głównej zawartości


POZIOM B1/B2

5 NAJWAŻNIEJSZYCH RZECZY, 
KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ PRZED PRZYJAZDEM DO POLSKI

Polska to kraj pełen naprawdę mistycznych i pięknych widoków, a także bardzo interesujących ludzi (nie wspominając o języku polskim). Zanim zaplanujesz tutaj przyjechać, bez względu na to, dokąd się wybierasz, oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed podróżą lub przeprowadzką do Polski.  1. Język polski
Język polski należy do rodziny języków słowiańskich. Może już wiesz, że nauka języka polskiego jest dość trudna, ale na szczęście nie niemożliwa! Starając się mówić po polsku, nawet jeśli robisz błędy na pewno znajdziesz uznanie w oczach Polaków.
Mówi się, że po polsku łatwiej jest mówić, niż czytać. Na szczęście gdy już dobrze poznasz poszczególne litery alfabetu i polskie głoski, możesz bez problemu przeczytać po polsku wszystko, co tylko chcesz.

     2.  Waluta
W Polsce nie mamy euro. Nasza waluta to ‘złoty”. Pamiętaj o tym przed przyjazdem i przed wymianą waluty! „Kantor” i bank to miejsca, gdzie możesz wymienić pieniądze od razu po przyjeździe!

     3. Bar mleczny
Nie spodziewaj się, że w barze mlecznym znajdziesz dużo nabiału! To jest idealne miejsce, jeśli chcesz zjeść tradycyjne i tanie polskie jedzenie w miłej i prawdziwie polskiej atmosferze! Są tu między innymi tradycyjne polskie pierogi wypełnione mięsem lub kapustą, pieczarkami lub słodkim nadziem, schabowy (sznycel), a także zupy, dania wegetariańskie i desery. Przekonaj się sam. Smacznego!

     4. Transport publiczny
System transportu publicznego w Polsce, w dużych miastach jest bardzo wydajny i dobrze zorganizowany. Autobusy i tramwaje oraz metro (tylko w Warszawie) zawiozą Cię sprawnie gdzie tylko chcesz, choć czasem mogą być zatłoczone. Bilety można kupić w biletomatach na ulicy (w pobliżu przystanków), a także bezpośrednio w tramwaju, czy autobusie (nie można natomiast kupić biletu u kierowcy). Obsługa biletomatu jest w różnych wersjach językowych: w języku polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim. W autobusie lub w tramwaju musisz skasować bilet w kasowniku, a potem śmiało jechać. Miłej podróży!

     5. Polska to naprawdę piękny kraj.
Polska to piękny kraj, z dostępem do Morza Bałtyckiego na północy i górami na południu. Przez całą Polskę, od gór do morza, płynie rzeka Wisła. Mazury to region z dużą ilością malowniczych jezior i rzek - to idealne miejsce na spływy kajakowe oraz żeglowanie latem.  Miejscami wartymi odwiedzenia są również: Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław, Park w Białowieży (gdzie można zobaczyć żubry), Zakopane i wiele, wiele innych miejsc.
Polska swoją bogatą historią, kulturą i naturą przyciąga miliony turystów każdego roku. Wiele osób zakochuje się w niej i na zawsze tu zostaje. A na pewno po powrocie do domu będziesz miał dużo nietuzinkowych wspomnień. Zwiedzaj, jedz, pij i mów po polsku! Kto wie, może będziesz chciał i Ty tu zostać na dłużej!

Pytania do tekstu:
1. Jakie są rodziny języków. Podaj przykłady.
2. Co oznacza fraza: „znajdziesz uznanie w oczach Polaków”?
3. Jak rozumiesz zdanie: „Mówi się, że po polsku łatwiej jest mówić, niż czytać.”
4. Co to jest „nabiał”?
5. Podaj synonim słowa „nadzienie”
6.  Jakie miejsca w Polsce chciałbyś odwiedzić?

Autor: Lauren Colgan

Bądź z nami. – Polish? We make it possible! – KLUB DIALOGU Polish language School
Zostaw swój komentarz tutaj lub napisz na info@klubdialogu.pl lub zadzwoń +48 512 449 300 
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

POZIOM A1/A2
JESTEŚMY RAZEM Z CAŁYM ŚWIATEM 


To prawda. Teraz na świecie jest trudny czas. Ludzie nie wiedzą, co będzie jutro, za tydzień, za miesiąc. Każda osoba boi się o siebie, rodzinę, znajomych. Ta sytuacja przyszła tak szybko! Wielu ludziom jest bardzo ciężko. Ale musimy. Musimy myśleć o tym, co jest ważne tu i teraz. Musimy zrobić wszystko dla naszego zdrowia i dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
W Polsce sytuacja epidemiczna nie jest zła. Liczba nowych zachorowań na koronawirusa jest mniejsza niż w innych krajach. Trudna sytuacja jest w Chinach (coraz lepiej!), Iranie, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wielu naszych studentów boi się o rodziny w swoim kraju. Dlatego chcemy być teraz z Wami. Jesteście w naszych myślach i sercach. Świat i ludzie nie są nam obojętni!
Dziękujemy wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, naukowcom, pracownikom sklepów, transportu publicznego na całym świecie. Oni każdego dnia ryzykują zdrowiem dla nas.
Świat krwawi – ale będzie silniejszy! …
POZIOM A2/B1
PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ

RZUCAM WSZYSTKO I JADĘ W BIESZCZADY! Autor: Wioletta Grabarczuk


Kiedy rozmawiamy o swoich turystycznych preferencjach, często próbujemy decydować, dokąd wolimy podróżować: w góry czy nad morze? Kiedyś myślałam, że dla mnie odpowiedź jest prosta: wybieram góry! Jeździłam w góry często i wiedziałam, że uwielbiam takie miejsca. Od kiedy pierwszy raz zobaczyłam na żywo Bieszczady, kompletnie zakochałam się w górach. Te piękne lasy i wysokie połoniny to chyba moje ulubione miejsce na Ziemi.
Od kilku lat Polacy, którzy na co dzień mieszkają w wielkich miastach, kiedy są zmęczeni cywilizacją i pracą, mówią: Chciałbym rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady! Ten region Polski jest uważany za prawdziwą idyllę, czyli piękne i spokojne miejsce, gdzie można odpocząć od wielkiego świata. Dokładne informacje możecie znaleźć na Wikipedii i w przewodnikach dla turystów, a ja mogę Wam opowiedzieć o tym, co myślę o Bieszczadach i dlaczego lub…
POZIOM A1/A2/B1

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ
LUBLIN – MIASTO WIELU KULTURDo Lublina jeżdżę często, przynajmniej kilka razy w roku. Dlaczego tak bardzo lubię odwiedzać to miasto położone we wschodniej Polsce nad rzeką Bystrzycą? Powodów jest kilka:
Topografia Lublina. Lublin, tak jak każde miasto podzielony jest na różne obszary: przemysłowy, mieszkalny, zabytkowy, rekreacyjny. Obszary przemysłowe i mieszkalne nie różnią się od obszarów przemysłowych i mieszkalnych innych miast Polski. Znajdują się tam tradycyjne bloki, budowane w czasach komunistycznych, albo współcześnie. Kiedy zbliżamy się do Śródmieścia i Starego Miasta, zabytkowych części Lublina, możemy zobaczyć, piękne, modernistyczne kamienice z początku XX wieku. Dużą część rekreacyjną Lublina stanowią tereny zielone: parki, skwery. Miasto otoczone jest lasami i wąwozami. Dlatego Lublin jest idealnym miejscem na aktywny weekend spędzony wśród przyjaciół, albo z rodziną. 
Historia Lublina. Lublin ma długą, pi…