Przejdź do głównej zawartości


POZIOM A1/A2LEGENDA HEJNAŁU MARIACKIEGO W KRAKOWIE

            Hejnał Mariacki jest melodią, którą trębacz gra co godzinę z Wieży Mariackiej Kościoła Marii Panny w Krakowie. Dwaj trębacze grają cały dzień i całą noc. O każdej pełnej godzinie grają hejnał cztery razy (na 4 strony świata). Raz dziennie, w południe, melodia jest transmitowana przez Program Pierwszy Polskiego Radia na cały świat.
            Tradycja hejnału mariackiego ma już siedemset lat. Legenda wyjaśnia, dlaczego  melodia hejnału nagle urywa się1
            Kościół Mariacki, ma dwie wysokie wieże i zawsze był bardzo ważnym miejscem dla miasta. Przed wiekami, zawsze rano i wieczorem, trębacz dawał sygnał trąbką. Rano to znaczyło: ‘otwierać bramę’2. Wieczorem: ‘zamykać bramę’. Ale nie tylko. Grał też na alarm, gdy zobaczył pożar lub armię wroga3.
Pewnego razu, trębacz zobaczył wojsko4 tatarskie. Zaczął grać hejnał. Nagle był zaatakowany i dostał strzałą5 z łuku6 w szyję.  Trębacz uratował miasto, bo ludzie zamknęli bramy miejskie, ale nie skończył grać hejnału. Na pamiątkę tej historii, już zawsze hejnał urywa się.
            Trębacz musi być bardzo odważną osobą, dlatego dziś każdy trębacz jest strażakiem7J Taka jest tradycjaJ

Słownik:
1. urywać się / urwać się = o melodii – robić pauzę
2. brama = duże drzwi w zamku, w murze miasta
3. wróg = nieprzyjaciel
4. wojsko = armia
5/ 6. 


7. strażak - zawód, osoba gasi pożar

Autor: Wioletta Kunicka-Kajczuk
Opracowanie video: Dorota Maszkiewicz

Pytania do tekstu:
1. Ile razy trębacz gra hejnał na dobę (24h)?
2. Dlaczego trębacz grał hejnał?
3. Dlaczego hejnał urywa się?
4. Dlaczego trębacz musi być odważną osobą?

Bądź z nami. - Polish? We make it possible! - 
Proszę komentować tutaj lub pisać na info@klubdialogu.pl lub dzwonić +48 512 449 300


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

POZIOM A1/A2
JESTEŚMY RAZEM Z CAŁYM ŚWIATEM 


To prawda. Teraz na świecie jest trudny czas. Ludzie nie wiedzą, co będzie jutro, za tydzień, za miesiąc. Każda osoba boi się o siebie, rodzinę, znajomych. Ta sytuacja przyszła tak szybko! Wielu ludziom jest bardzo ciężko. Ale musimy. Musimy myśleć o tym, co jest ważne tu i teraz. Musimy zrobić wszystko dla naszego zdrowia i dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
W Polsce sytuacja epidemiczna nie jest zła. Liczba nowych zachorowań na koronawirusa jest mniejsza niż w innych krajach. Trudna sytuacja jest w Chinach (coraz lepiej!), Iranie, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wielu naszych studentów boi się o rodziny w swoim kraju. Dlatego chcemy być teraz z Wami. Jesteście w naszych myślach i sercach. Świat i ludzie nie są nam obojętni!
Dziękujemy wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, naukowcom, pracownikom sklepów, transportu publicznego na całym świecie. Oni każdego dnia ryzykują zdrowiem dla nas.
Świat krwawi – ale będzie silniejszy! …
POZIOM A2/B1
PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ

RZUCAM WSZYSTKO I JADĘ W BIESZCZADY! Autor: Wioletta Grabarczuk


Kiedy rozmawiamy o swoich turystycznych preferencjach, często próbujemy decydować, dokąd wolimy podróżować: w góry czy nad morze? Kiedyś myślałam, że dla mnie odpowiedź jest prosta: wybieram góry! Jeździłam w góry często i wiedziałam, że uwielbiam takie miejsca. Od kiedy pierwszy raz zobaczyłam na żywo Bieszczady, kompletnie zakochałam się w górach. Te piękne lasy i wysokie połoniny to chyba moje ulubione miejsce na Ziemi.
Od kilku lat Polacy, którzy na co dzień mieszkają w wielkich miastach, kiedy są zmęczeni cywilizacją i pracą, mówią: Chciałbym rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady! Ten region Polski jest uważany za prawdziwą idyllę, czyli piękne i spokojne miejsce, gdzie można odpocząć od wielkiego świata. Dokładne informacje możecie znaleźć na Wikipedii i w przewodnikach dla turystów, a ja mogę Wam opowiedzieć o tym, co myślę o Bieszczadach i dlaczego lub…
POZIOM A1/A2/B1

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ
LUBLIN – MIASTO WIELU KULTURDo Lublina jeżdżę często, przynajmniej kilka razy w roku. Dlaczego tak bardzo lubię odwiedzać to miasto położone we wschodniej Polsce nad rzeką Bystrzycą? Powodów jest kilka:
Topografia Lublina. Lublin, tak jak każde miasto podzielony jest na różne obszary: przemysłowy, mieszkalny, zabytkowy, rekreacyjny. Obszary przemysłowe i mieszkalne nie różnią się od obszarów przemysłowych i mieszkalnych innych miast Polski. Znajdują się tam tradycyjne bloki, budowane w czasach komunistycznych, albo współcześnie. Kiedy zbliżamy się do Śródmieścia i Starego Miasta, zabytkowych części Lublina, możemy zobaczyć, piękne, modernistyczne kamienice z początku XX wieku. Dużą część rekreacyjną Lublina stanowią tereny zielone: parki, skwery. Miasto otoczone jest lasami i wąwozami. Dlatego Lublin jest idealnym miejscem na aktywny weekend spędzony wśród przyjaciół, albo z rodziną. 
Historia Lublina. Lublin ma długą, pi…