Przejdź do głównej zawartości

PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

 

POZIOM B1


PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO, co to jest i jak go uzyskać?


Dlaczego obcokrajowcy chcą uczyć się języka polskiego? – jest milion powodów, a każda osoba ma jeszcze ten ‘swój’. Jednak bez względu na powód osobisty, aż 60 milionów ludzi na świecie używa języka polskiego, z czego około 38 milionów mieszka w Polsce. Pozostałe osoby można znaleźć w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Irlandii, Brazylii i Australii, a i to nie wyczerpuje pełnej listy państw. To pokazuje, że warto uczyć się polskiego bez względu na to, czy mieszka się w Polsce, czy poza jej granicami.

Ważnym aspektem nauki jest sprawdzenie swojej wiedzy i podejście do Państwowego Egzaminu na Certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego. Egzamin ten można zdawać na poziomie B1, B2 oraz C1, a od niedawna także na poziomie A2.

Jakie są powody podejścia do egzaminu na Certyfikat Państwowy? I znowu - jest ich wiele, a wystarczy wymienić te najważniejsze:

·       Możliwość ubiegania się o polskie obywatelstwo;

·       Swobodne studiowanie na uczelniach polskich w języku polskim;

·       Skuteczniejsze znalezienie pracy w Polsce;

·       Sprawdzenie swoich kompetencje w zakresie języka polskiego.

Oczywiście można wspomnieć także samą satysfakcję z własnych osiągnięć!

Szkoła KLUB DIALOGU już od wielu lat doskonale przygotowuje swoich studentów do zdania tego egzaminu. W jaki sposób nam się to udaje?

Przede wszystkim cały program nauczania w KLUBIE DIALOGU jest precyzyjnie skonstruowany. Na każdym etapie nauki student otrzymuje kompleksową wiedzę, niezbędną później podczas egzaminu.

Przed samym egzaminem Szkoła organizuje specjalistyczne kursy przygotowujące do egzaminu, a co nie mniej ważne – Szkoła KLUB DIALOGU jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym, co oznacza iż posiada uprawnienia do przeprowadzania egzaminu na Certyfikat Państwowy na poziomie B1.

Agata, nauczycielka i metodyk szkolny, z ponad 7- letnim doświadczeniem w nauczaniu języka polskiego jako obcego od poziomu początkującego (A0) do zaawansowanego (C1) jest dumna z faktu, że Szkoła KLUB DIALOGU otrzymała status Centrum Egzaminacyjnego. „Wszystkie nasze lekcje, począwszy od poziomu A0, poprzez A1, A2 i B1 prowadzone są z uwzględnieniem wymagań egzaminacyjnych. Co więcej, przed każdą sesją egzaminacyjną prowadzimy dodatkowe kursy technicznie przygotowujące do egzaminu B1. Są to zajęcia dedykowane tym uczniom, którzy już osiągnęli poziom B1 i obejmują one wszystkie aspekty, których można spodziewać się na samym egzaminie – gramatykę, mówienie, czytanie, pisanie i słuchanie. Wielu naszych studentów zdało już ten egzamin, z czego jesteśmy ogromnie dumni!”

Jedną z osób, które zdały Państwowy egzamin na certyfikat B1 w 2020 roku jest Julia. Zapytana o  doświadczenia z nauką języka polskiego w KLUBIE DIALOGU i o sam egzamin, odpowiada:

„Lubię uczyć się języków obcych, a lekcje języka polskiego nie są moim pierwszym wyzwaniem. W KLUBIE DIALOGU ogromnymi atutami są ugruntowane, przyjazne stosunki w grupie i wspaniałe nauczycielki. Gdy nadszedł czas na przygotowanie się do egzaminu,  musiałam zmienić charakter zajęć. Zaczęłam więc odpowiedni kurs. Uważam, że dobre przygotowanie do egzaminu jest ważne i konieczne. Zajęcia odbywały się kompleksowo i naturalnie. W procesie przygotowawczym omówiliśmy i przećwiczyliśmy prawie wszystkie typowe zadania z egzaminu. Gorąco polecam podobny kurs, aby być pewnym pomyślnego zdania egzaminu”.

Sandra, doświadczona nauczycielka KLUBU DIALOGU poprowadziła już nie jeden kurs przygotowujący do egzaminu na poziomie B1. Zapytana o to, czy prowadzenie takich lekcji różni się od innych zajęć języka polskiego jako obcego w szkole, wyjaśnia: „Kurs przygotowujący jest przeznaczony dla studentów, którzy chcą przystąpić do egzaminu B1, więc struktura tego kursu powinna różnić się od struktury stosowanej w przypadku kursów standardowych. Zajęcia są dłuższe, a na każdej lekcji pojawiają się wszystkie aspekty egzaminacyjne”. A następnie dodaje z uśmiechem: „Być może także uczniowie są bardziej tolerancyjni wobec samego języka i są w stanie zaakceptować większość wyjątków językowych pojawiających się na tym poziomie”.

Czy na kursie przygotowującym do egzaminu jest większa presja? Sandra konkluduje: „Uczniowie na tym poziomie znajomości języka polskiego są już w stanie wyrazić wszystko własnymi słowami. Pozwala to prowadzić fajne dyskusje, a nawet podejmować kontrowersyjne tematy. Pozytywne wzmocnienie zawsze działa, ale najważniejsze jest podejście i osobiste zaangażowanie studenta”.

Warto nadmienić, iż używanie wszelkich dodatkowych narzędzi do nauki, takich jak: quizy, odgrywanie scenek, ćwiczenia w terenie, itp. działają na wszystkich poziomach. Ważne jest, aby lekcje były dynamiczne i interesujące, bez względu na to, czy jest to kurs przygotowujący do egzaminu, czy nie.

Po zakończonej sesji egzaminacyjnej z niecierpliwością czekamy na wieści „po” egzaminie. Zazwyczaj też otrzymujemy maile z podziękowaniami, które bardzo motywują do dalszej pracy, a wyniki uczniów budzą podziw i satysfakcję.

Tekst: Lauren Colgan

Polish? - We make it possible! - 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WOLIŃSKI PARK NARODOWY

POZIOM A1 / A2 Woliński Park Narodowy to jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce. Park leży na wyspie Wolin na Morzu Bałtyckim, na północnym zachodzie Polski, blisko granicy z Niemcami. Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku. Znajdują się tu stare lasy, bagna, jeziora, moreny, wyspy i oczywiście morze. Największą atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są brzegi klifowe. Spadają one prawie 100 metrów w dół do morza. Woliński Park Narodowy jest szlakiem przelotu ptaków. Oznacza to, że nad Wolińskim Parkiem Narodowym ptaki lecą z północy na południe i odwrotnie. Właśnie dlatego możesz tu spotkać prawie 230 rzadkich i chronionych gatunków ptaków, na przykład: sowy, czy bieliki. Mieszka tu także wiele gatunków zwierząt, na przykład: sarny i jelenie, borsuki i jeże. Atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są żubry . Żubry przywieziono tu z Białowieskiego Parku Narodowego, aby lepiej chronić stada. Przez Woliński Park Narodowy prowadzi urokliwy szlak rowerowy oraz pieszy, co zachęca do r

ŚWINOUJŚCIE

 POZIOM A1/A2 PODRÓŻE MAŁE I DUŻE, Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ   ŚWINOUJŚCIE   Świnoujście to bardzo ciekawe miasto. Świnoujście leży na północnym zachodzie Polski na granicy z Niemcami. Zachodnia część miasta wraz z centrum leży na wyspie Uznam, a wschodnia część miasta leży na wyspie Wolin. Miasto dzieli rzeka Świna. W mieście nie ma mostu. Jeśli chcesz jechać do centrum, musisz płynąć promem. Prom jest bezpłatny.  W Świnoujściu znajduje się port morski. Port morski został wybudowany w XVIII wieku. Obecnie do portu morskiego w Świnoujściu wpływają największe morskie statki i promy. W porcie znajduje się terminal LNG, terminal pasażerski oraz port jachtowy. Ze Świnoujścia możesz popłynąć promem do Danii lub do Szwecji.  Dawniej Świnoujścia od strony morza broniły forty wybudowane przez Prusy w XIX wieku: Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Wschodni. Dzisiaj to atrakcja turystyczna. W Świnoujściu znajduje się także latarnia morska. Ta latarnia morska jest najwyższą latarnią