Przejdź do głównej zawartości

POZIOM A2/B1

KOLORY I ICH MOC WPŁYWANIA NA LUDZI



Kolory towarzyszą ludziom od początku ich istnienia – od brązu i zieleni ziemi i roślin do niebieskiego i czerwonego nieba. Ludzie malowali swoje ciała na różne kolory, aby zasygnalizować agresję przeciwko wrogom lub stać się atrakcyjnymi dla partnera.

Niektóre kolory takie jak: niebieski, fioletowy, czy czerwony trudno było uzyskać w naturalny sposób, a ich wartość była porównywalna do złota. Dopiero w XIX wieku młody student chemii wynalazł syntetyczne barwniki.

W XX wieku psychologowie odkryli, że kolory mają ogromny wpływ na nasze zmysły i zachowanie.

Czerwony
Czerwony to kolor krwi. Symbolizuje ogień, miłość i gniew. Na wschodzie ludzie wierzą, że przynosi on powodzenie, bogactwo i sukces. Naukowcy odkryli, że w sporcie częściej wygrywają te drużyny, które noszą czerwone stroje. Dlaczego? Bo czerwony jest kolorem dominacji. U wielu zwierząt (także u ludzi) kontakt z czerwonym kolorem powoduje szybsze bicie serca.

Żółty
Żółty kolor przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o słońcu. Jest kolorem, który łatwo się zauważa. Dlatego znajdziemy go na autobusach szkolnych, znakach drogowych, a także użyjemy do podkreślenia najważniejszych informacji w tekście. Żółty kolor jest stosowany podczas meczów, jako ostrzeżenie o niestosownej grze.

Niebieski
Niebieski jest kolorem nieba i morza. W wielu kulturach jest kojarzony z wodą, przedmiotami religijnymi i ochroną przed złem. Ciemny odcień reprezentuje spokój, stabilizację i władzę. Granatowy to kolor biznesowego garnituru, czy policyjnego munduru; mówi innym: „kontroluję sytuację”, „jestem godny zaufania”. Niebieski przynosi ukojenie i spokój. Pokoje malowane na niebiesko pozwalają zrelaksować się i zasnąć. Uważa się także, że ten kolor redukuje głód. Dlatego tak mało jest rzeczy do jedzenia naturalnie w tym kolorze, a jeśli coś jest niebieskie to raczej nie nadaje się już do spożycia.



Przygotowanie i video: Dorota Maszkiewicz

Pytania do tekstu
1.Pierwsze barwniki zostały wynalezione w
            a. XIX w.
            b. XX w.
            c. niedawno
            d. były znane od początku istnienia człowieka
2. Zgodnie z tekstem kolor czerwony
            a. symbolizuje brak powodzenia w życiu
            b. powoduje, że ludzie są mniej agresywni
            c. daje przewagę drużynie, która go nosi
3. Żółty kolor jest używany do podkreślania informacji w tekście, ponieważ
            a. to bardzo ważny kolor
             b. to bardzo widoczny kolor
            c. może być używany do ostrzegania ludzi
            d. ludzi lubią ten kolor, bo to kolor słońca
4. O czym jest ten tekst?
            a. o tym, jak kolory nas uspakajają
b. o tym, jak powstają kolory
c. jak zmienia się pogląd na kolory
d. jak kolory wpływają na ludzi

Bądź z nami. – Polish? We made it possible! –

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ŚWINOUJŚCIE

 POZIOM A1/A2 PODRÓŻE MAŁE I DUŻE, Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ   ŚWINOUJŚCIE   Świnoujście to bardzo ciekawe miasto. Świnoujście leży na północnym zachodzie Polski na granicy z Niemcami. Zachodnia część miasta wraz z centrum leży na wyspie Uznam, a wschodnia część miasta leży na wyspie Wolin. Miasto dzieli rzeka Świna. W mieście nie ma mostu. Jeśli chcesz jechać do centrum, musisz płynąć promem. Prom jest bezpłatny.  W Świnoujściu znajduje się port morski. Port morski został wybudowany w XVIII wieku. Obecnie do portu morskiego w Świnoujściu wpływają największe morskie statki i promy. W porcie znajduje się terminal LNG, terminal pasażerski oraz port jachtowy. Ze Świnoujścia możesz popłynąć promem do Danii lub do Szwecji.  Dawniej Świnoujścia od strony morza broniły forty wybudowane przez Prusy w XIX wieku: Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Wschodni. Dzisiaj to atrakcja turystyczna. W Świnoujściu znajduje się także latarnia morska. Ta latarnia morska jest najwyższą latarnią

WOLIŃSKI PARK NARODOWY

POZIOM A1 / A2 Woliński Park Narodowy to jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce. Park leży na wyspie Wolin na Morzu Bałtyckim, na północnym zachodzie Polski, blisko granicy z Niemcami. Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku. Znajdują się tu stare lasy, bagna, jeziora, moreny, wyspy i oczywiście morze. Największą atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są brzegi klifowe. Spadają one prawie 100 metrów w dół do morza. Woliński Park Narodowy jest szlakiem przelotu ptaków. Oznacza to, że nad Wolińskim Parkiem Narodowym ptaki lecą z północy na południe i odwrotnie. Właśnie dlatego możesz tu spotkać prawie 230 rzadkich i chronionych gatunków ptaków, na przykład: sowy, czy bieliki. Mieszka tu także wiele gatunków zwierząt, na przykład: sarny i jelenie, borsuki i jeże. Atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są żubry . Żubry przywieziono tu z Białowieskiego Parku Narodowego, aby lepiej chronić stada. Przez Woliński Park Narodowy prowadzi urokliwy szlak rowerowy oraz pieszy, co zachęca do r

PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

  POZIOM B1 PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO, co to jest i jak go uzyskać? Dlaczego obcokrajowcy chcą uczyć się języka polskiego? – jest milion powodów, a każda osoba ma jeszcze ten ‘swój’. Jednak bez względu na powód osobisty, aż 60 milionów ludzi na świecie używa języka polskiego, z czego około 38 milionów mieszka w Polsce. Pozostałe osoby można znaleźć w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Irlandii, Brazylii i Australii, a i to nie wyczerpuje pełnej listy państw. To pokazuje, że warto uczyć się polskiego bez względu na to, czy mieszka się w Polsce, czy poza jej granicami. Ważnym aspektem nauki jest sprawdzenie swojej wiedzy i podejście do Państwowego Egzaminu na Certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego. Egzamin ten można zdawać na poziomie B1, B2 oraz C1, a od niedawna także na poziomie A2. Jakie są powody podejścia do egzaminu na Certyfikat Państwowy? I znowu - jest ich wiele, a wystarczy wymienić te najważniejsze