Przejdź do głównej zawartości

POZIOM B1/B2

W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH!

Każdy z nas chce być zdrowy i mieć dobre samopoczucie. Większość ludzi myśli, że aby być zdrowym, trzeba przestrzegać ścisłej diety i spędzać dużo czasu na siłowni. To nie jest cała prawda! Jak być naprawdę zdrowym? Prezentujemy kilka prostych zasad, które na pewno Ci pomogą! Im szybciej zaczniesz, tym szybciej poczujesz się lepiej!



Pokochaj siebie
Pokochać siebie nie oznacza, że stajesz się samolubny i pochłonięty sobą; oznacza to dbanie o swój stan fizyczny i psychiczny. Oznacza to także możliwość zaakceptowania siebie takiego, jakim jesteś - ze wszystkimi wadami. Jeśli lubisz siebie, zaczynasz także traktować innych ludzi z szacunkiem i współczuciem. Szybko przekonasz się, że to działa w dwie strony. Wszystko, co robisz, zaczyna się od ciebie i tego, jak się czujesz. Zacznij od zrozumienia siebie. Dzięki temu wzmocnisz także swoją pewność siebie.

Wybierz ćwiczenia, które lubisz
Jeżeli dotychczasowe ćwiczenia, które robisz nie przynoszą, zostaw je. Wybierz te, które lubisz. Jeśli dobrze się bawisz wykonując określone ćwiczenie, będziesz bardziej skłonny do większego wysiłku.

Żyj ciekawie
Życie jest przyjemnością - nie należy go traktować jako serii obowiązkowych działań, które podejmujesz. Zastanów się, co naprawdę lubisz robić i oprzyj na tym swój styl życia. Czasami wymaga to dużej zmiany, jak na przykład zmiana dotychczasowej kariery lub coś mniejszego, jak to, co robisz poza godzinami pracy. Może uda Ci się nawet regularnie uczyć się języka polskiego? (Na pewno KLUB DIALOGU Szkoła Języka polskiego dla Obcokrajowców może ci w tym pomóc! 😉).

Wychodź częściej na świeże powietrze
Długie przebywanie w pomieszczeniu może sprawić, że poczujesz się odizolowany od świata zewnętrznego i natury. Dla zdrowia ważne jest wychodzenie co najmniej raz dziennie, nawet jeśli jest to tylko krótki 20-minutowy spacer. Jak tylko wyjdziesz, zamknij oczy i zrób wolny, głęboki wdech. Czas spędzony blisko natury może zmniejszyć stres, rozweselić i pomóc poczuć się o wiele lepiej.

Żyj teraz!
Staraj się odrzucić negatywne myśli. Skup się na tym, co przynosi ci radość i szczęście. Rób sobie małe prezenty po ciężkim dniu pracy, na przykład, gorąca kąpiel z olejkami, kubek ulubionej herbaty, dobra muzyka lub miła rozmowa z bliskimi. Żyj dzisiaj, nie jutro i nie wczoraj. Pamiętaj, że to twoje życie, jedyne jakie masz.  

Autor: Irena Lehenka

Pytania do tekstu:
1. Co oznacza powiedzenie: ‘W zdrowym ciele, zdrowy duch’?
2. Czy uważasz, że dbanie o zdrowie jest ważne dla Ciebie? Dlaczego?
3. Czy jeśli kochasz siebie, to oznacza, że jesteś egoistą?
4. Co dla Ciebie oznacza żyć ciekawie?

Bądź z nami. – Polish? We made it possible –

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

  POZIOM B1 PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO, co to jest i jak go uzyskać? Dlaczego obcokrajowcy chcą uczyć się języka polskiego? – jest milion powodów, a każda osoba ma jeszcze ten ‘swój’. Jednak bez względu na powód osobisty, aż 60 milionów ludzi na świecie używa języka polskiego, z czego około 38 milionów mieszka w Polsce. Pozostałe osoby można znaleźć w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Irlandii, Brazylii i Australii, a i to nie wyczerpuje pełnej listy państw. To pokazuje, że warto uczyć się polskiego bez względu na to, czy mieszka się w Polsce, czy poza jej granicami. Ważnym aspektem nauki jest sprawdzenie swojej wiedzy i podejście do Państwowego Egzaminu na Certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego. Egzamin ten można zdawać na poziomie B1, B2 oraz C1, a od niedawna także na poziomie A2. Jakie są powody podejścia do egzaminu na Certyfikat Państwowy? I znowu - jest ich wiele, a wystarczy wymienić te najważnie...

O JĘZYKU POLSKIM

 POZIOM B2 Często można usłyszeć, że język polski jest ciekawym językiem, ale bardzo trudnym do nauki. Powodem tego jest istnienie wielu dziwnych zasad gramatycznych, nie mówiąc już o leksyce, czy fonetyce. Dlatego obcokrajowcy rzadko zajmują się językiem polskim hobbistycznie, a rozpoczynają naukę tylko wtedy, gdy zmuszą ich do tego okoliczności (najczęściej praca w Polsce, lub polski partner). A przecież, jak się w niego wsłuchać, jest to piękny, tajemniczy i interesujący język, który stanowi ogromną część naszej fascynującej kultury! Przede wszystkim język polski należy do grupy języków słowiańskich. A dokładniej rzecz ujmując, należy do zachodniosłowiańskiej grupy języków indoeuropejskich. Pierwotnie wywodzi się ze staropolskiego, a do powszechnego użytku wszedł w X wieku, kiedy powstało państwo Polskie. Początkowo był to tylko język mówiony. Forma pisana została oparta o alfabet łaciński, który z kolei został wprowadzony przez chrześcijaństwo. Ze względu na swoją strukturę j...

WOLIŃSKI PARK NARODOWY

POZIOM A1 / A2 Woliński Park Narodowy to jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce. Park leży na wyspie Wolin na Morzu Bałtyckim, na północnym zachodzie Polski, blisko granicy z Niemcami. Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku. Znajdują się tu stare lasy, bagna, jeziora, moreny, wyspy i oczywiście morze. Największą atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są brzegi klifowe. Spadają one prawie 100 metrów w dół do morza. Woliński Park Narodowy jest szlakiem przelotu ptaków. Oznacza to, że nad Wolińskim Parkiem Narodowym ptaki lecą z północy na południe i odwrotnie. Właśnie dlatego możesz tu spotkać prawie 230 rzadkich i chronionych gatunków ptaków, na przykład: sowy, czy bieliki. Mieszka tu także wiele gatunków zwierząt, na przykład: sarny i jelenie, borsuki i jeże. Atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są żubry . Żubry przywieziono tu z Białowieskiego Parku Narodowego, aby lepiej chronić stada. Przez Woliński Park Narodowy prowadzi urokliwy szlak rowerowy oraz pieszy, co zachęca ...