Przejdź do głównej zawartości

POZIOM B1/B2

W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH!

Każdy z nas chce być zdrowy i mieć dobre samopoczucie. Większość ludzi myśli, że aby być zdrowym, trzeba przestrzegać ścisłej diety i spędzać dużo czasu na siłowni. To nie jest cała prawda! Jak być naprawdę zdrowym? Prezentujemy kilka prostych zasad, które na pewno Ci pomogą! Im szybciej zaczniesz, tym szybciej poczujesz się lepiej!Pokochaj siebie
Pokochać siebie nie oznacza, że stajesz się samolubny i pochłonięty sobą; oznacza to dbanie o swój stan fizyczny i psychiczny. Oznacza to także możliwość zaakceptowania siebie takiego, jakim jesteś - ze wszystkimi wadami. Jeśli lubisz siebie, zaczynasz także traktować innych ludzi z szacunkiem i współczuciem. Szybko przekonasz się, że to działa w dwie strony. Wszystko, co robisz, zaczyna się od ciebie i tego, jak się czujesz. Zacznij od zrozumienia siebie. Dzięki temu wzmocnisz także swoją pewność siebie.

Wybierz ćwiczenia, które lubisz
Jeżeli dotychczasowe ćwiczenia, które robisz nie przynoszą, zostaw je. Wybierz te, które lubisz. Jeśli dobrze się bawisz wykonując określone ćwiczenie, będziesz bardziej skłonny do większego wysiłku.

Żyj ciekawie
Życie jest przyjemnością - nie należy go traktować jako serii obowiązkowych działań, które podejmujesz. Zastanów się, co naprawdę lubisz robić i oprzyj na tym swój styl życia. Czasami wymaga to dużej zmiany, jak na przykład zmiana dotychczasowej kariery lub coś mniejszego, jak to, co robisz poza godzinami pracy. Może uda Ci się nawet regularnie uczyć się języka polskiego? (Na pewno KLUB DIALOGU Szkoła Języka polskiego dla Obcokrajowców może ci w tym pomóc! 😉).

Wychodź częściej na świeże powietrze
Długie przebywanie w pomieszczeniu może sprawić, że poczujesz się odizolowany od świata zewnętrznego i natury. Dla zdrowia ważne jest wychodzenie co najmniej raz dziennie, nawet jeśli jest to tylko krótki 20-minutowy spacer. Jak tylko wyjdziesz, zamknij oczy i zrób wolny, głęboki wdech. Czas spędzony blisko natury może zmniejszyć stres, rozweselić i pomóc poczuć się o wiele lepiej.

Żyj teraz!
Staraj się odrzucić negatywne myśli. Skup się na tym, co przynosi ci radość i szczęście. Rób sobie małe prezenty po ciężkim dniu pracy, na przykład, gorąca kąpiel z olejkami, kubek ulubionej herbaty, dobra muzyka lub miła rozmowa z bliskimi. Żyj dzisiaj, nie jutro i nie wczoraj. Pamiętaj, że to twoje życie, jedyne jakie masz.  

Autor: Irena Lehenka

Pytania do tekstu:
1. Co oznacza powiedzenie: ‘W zdrowym ciele, zdrowy duch’?
2. Czy uważasz, że dbanie o zdrowie jest ważne dla Ciebie? Dlaczego?
3. Czy jeśli kochasz siebie, to oznacza, że jesteś egoistą?
4. Co dla Ciebie oznacza żyć ciekawie?

Bądź z nami. – Polish? We made it possible –

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

POZIOM A1/A2
JESTEŚMY RAZEM Z CAŁYM ŚWIATEM 


To prawda. Teraz na świecie jest trudny czas. Ludzie nie wiedzą, co będzie jutro, za tydzień, za miesiąc. Każda osoba boi się o siebie, rodzinę, znajomych. Ta sytuacja przyszła tak szybko! Wielu ludziom jest bardzo ciężko. Ale musimy. Musimy myśleć o tym, co jest ważne tu i teraz. Musimy zrobić wszystko dla naszego zdrowia i dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
W Polsce sytuacja epidemiczna nie jest zła. Liczba nowych zachorowań na koronawirusa jest mniejsza niż w innych krajach. Trudna sytuacja jest w Chinach (coraz lepiej!), Iranie, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wielu naszych studentów boi się o rodziny w swoim kraju. Dlatego chcemy być teraz z Wami. Jesteście w naszych myślach i sercach. Świat i ludzie nie są nam obojętni!
Dziękujemy wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, naukowcom, pracownikom sklepów, transportu publicznego na całym świecie. Oni każdego dnia ryzykują zdrowiem dla nas.
Świat krwawi – ale będzie silniejszy! …
POZIOM A2/B1
PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ

RZUCAM WSZYSTKO I JADĘ W BIESZCZADY! Autor: Wioletta Grabarczuk


Kiedy rozmawiamy o swoich turystycznych preferencjach, często próbujemy decydować, dokąd wolimy podróżować: w góry czy nad morze? Kiedyś myślałam, że dla mnie odpowiedź jest prosta: wybieram góry! Jeździłam w góry często i wiedziałam, że uwielbiam takie miejsca. Od kiedy pierwszy raz zobaczyłam na żywo Bieszczady, kompletnie zakochałam się w górach. Te piękne lasy i wysokie połoniny to chyba moje ulubione miejsce na Ziemi.
Od kilku lat Polacy, którzy na co dzień mieszkają w wielkich miastach, kiedy są zmęczeni cywilizacją i pracą, mówią: Chciałbym rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady! Ten region Polski jest uważany za prawdziwą idyllę, czyli piękne i spokojne miejsce, gdzie można odpocząć od wielkiego świata. Dokładne informacje możecie znaleźć na Wikipedii i w przewodnikach dla turystów, a ja mogę Wam opowiedzieć o tym, co myślę o Bieszczadach i dlaczego lub…
POZIOM A1/A2/B1

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ
LUBLIN – MIASTO WIELU KULTURDo Lublina jeżdżę często, przynajmniej kilka razy w roku. Dlaczego tak bardzo lubię odwiedzać to miasto położone we wschodniej Polsce nad rzeką Bystrzycą? Powodów jest kilka:
Topografia Lublina. Lublin, tak jak każde miasto podzielony jest na różne obszary: przemysłowy, mieszkalny, zabytkowy, rekreacyjny. Obszary przemysłowe i mieszkalne nie różnią się od obszarów przemysłowych i mieszkalnych innych miast Polski. Znajdują się tam tradycyjne bloki, budowane w czasach komunistycznych, albo współcześnie. Kiedy zbliżamy się do Śródmieścia i Starego Miasta, zabytkowych części Lublina, możemy zobaczyć, piękne, modernistyczne kamienice z początku XX wieku. Dużą część rekreacyjną Lublina stanowią tereny zielone: parki, skwery. Miasto otoczone jest lasami i wąwozami. Dlatego Lublin jest idealnym miejscem na aktywny weekend spędzony wśród przyjaciół, albo z rodziną. 
Historia Lublina. Lublin ma długą, pi…