Przejdź do głównej zawartości

POZIOM A2/B1


JAK POKONAĆ WIRUSA, CZYLI JAK SKUTECZNIE PRACOWAĆ I UCZYĆ SIĘ W DOMU W CZASIE EPIDEMIIKiedy spędzamy cały czas w domu, trudno odróżnić poniedziałek od soboty. Każdy dzień jest podobny do poprzedniego. W ostatnich czasach życie wielu osób stało się monotonne, a codzienne aktywności nudne lub trudne ze względu na różne warunki. Uczenie się w domu jest dużym wyzwaniem… Ale sukces jest możliwy, a wyniki mogą być znakomite! Jak pracować zdalnie i uczyć się w czasie epidemii?

1. Po pierwsze: zorganizuj sobie odpowiednie środowisko pracy, czyli miejsce. Jeśli masz dość duże mieszkanie, wyznacz jeden pokój, w którym możesz spędzać czas w spokoju i skupieniu, i gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał. Niech to pomieszczenie kojarzy ci się tylko z pracą i nauką. Jeśli twoje mieszkanie jest małe, możesz przygotować fragment pomieszczenia, w którym jest wygodne krzesło i biurko lub stół. Miej tam potrzebne narzędzia: komputer, akcesoria biurowe, książki i zeszyty – to wprowadzi mobilizującą atmosferę. Nie siedź przez cały dzień na kanapie w starej piżamie! Ponieważ możliwości wychodzenia są teraz ograniczone, postaraj się często wietrzyć mieszkanie – skoro nie możesz wyjść, wpuść trochę świata z zewnątrz do środka!

2. Po drugie: zorganizuj swoje zajęcia i zaplanuj, ile czasu poświęcisz na pracę lub uczenie się. To, że jesteś ciągle w domu, który stał się twoim miejscem pracy nie oznacza, że musisz być w pracy przez całą dobę (ani że przez cały czas jesteś na urlopie!). Zrób sobie plan dnia, a nawet tygodnia – napisz na kartce, w kalendarzu albo w aplikacji na smartfonie, w jakich godzinach zajmujesz się konkretnymi sprawami.

3. Pamiętaj, że nie powinieneś siedzieć przy komputerze wiele godzin. Raz na jakiś czas wstań, pogimnastykuj się. Rób przerwy na regularne (i zdrowe!) posiłki. Wieczorem zrób coś przyjemnego: poczytaj dobrą książkę, obejrzyj film lub operę (jest teraz wiele bezpłatnych transmisji!), weź relaksującą kąpiel. Spędzaj czas z bliskimi i ze znajomymi – jeśli nie w domu, to za pośrednictwem wideorozmów! Rozmawiajcie, grajcie w gry komputerowe lub w planszówki, gotujcie razem; sprzątajcie mieszkanie, jeśli to wam sprawia przyjemność. 

4. Dbaj o swoje dobre samopoczucie i zdrowie. Pamiętaj o zrównoważonej diecie (nawet jeśli masz w domu ogromny zapas makaronu, ryżu i mąki, komponuj zróżnicowane posiłki z warzywami, owocami, orzechami, zdrowymi tłuszczami itd.). Pij dużo wody. Nie rezygnuj z ruchu; możesz znaleźć w Internecie wiele filmów instruktażowych i ćwiczyć razem z najlepszymi trenerami. W zdrowym ciele zdrowy duch!

5. Internet jest pełen narzędzi, dzięki którym możesz uczyć się łatwiej i w bardziej atrakcyjnych formach, niż tradycyjne. Do dyspozycji mamy przeróżne komunikatory, specjalne platformy i aplikacje do nauki języków, słowniki online… Są tam również media społecznościowe: Facebook, Twitter, Instagram. Ponadto przez cały dzień jesteśmy bombardowani aktualnościami z kraju i ze świata, których poznawanie generuje stres i zajmuje dużo czasu. Internet jest bardzo przydatny i wygodny, ale takie narzędzie mogą stać się niebezpiecznymi rozpraszaczami, przez które tylko tracimy czas i nie możemy skupić się na pracy. Postaraj się nie zaczynać każdego dnia od patrzenia w ekran i nie sprawdzać Facebooka co kwadrans.

6. Nie musisz uczyć się sam! Lekcje online z nauczycielem albo z całą grupą to nie tylko dobry czas na spełnianie językowych ambicji; to też znakomita metoda, żeby łączyć przyjemne z pożytecznym i utrzymywać kontakt z ludźmi – chyba wszyscy teraz potrzebujemy towarzystwa i oderwania od stresującej rzeczywistości.

A ty, jak spędzasz teraz czas? Co myślisz o lekcjach online? Czy znasz inne dobre metody, jak uczyć się i pracować w domu?

Autor tekstu i audio: Wioletta GrabarczukBądź z nami. – Polish? We made it possible –

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

POZIOM A1/A2
JESTEŚMY RAZEM Z CAŁYM ŚWIATEM 


To prawda. Teraz na świecie jest trudny czas. Ludzie nie wiedzą, co będzie jutro, za tydzień, za miesiąc. Każda osoba boi się o siebie, rodzinę, znajomych. Ta sytuacja przyszła tak szybko! Wielu ludziom jest bardzo ciężko. Ale musimy. Musimy myśleć o tym, co jest ważne tu i teraz. Musimy zrobić wszystko dla naszego zdrowia i dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
W Polsce sytuacja epidemiczna nie jest zła. Liczba nowych zachorowań na koronawirusa jest mniejsza niż w innych krajach. Trudna sytuacja jest w Chinach (coraz lepiej!), Iranie, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wielu naszych studentów boi się o rodziny w swoim kraju. Dlatego chcemy być teraz z Wami. Jesteście w naszych myślach i sercach. Świat i ludzie nie są nam obojętni!
Dziękujemy wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, naukowcom, pracownikom sklepów, transportu publicznego na całym świecie. Oni każdego dnia ryzykują zdrowiem dla nas.
Świat krwawi – ale będzie silniejszy! …
POZIOM A2/B1
PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ

RZUCAM WSZYSTKO I JADĘ W BIESZCZADY! Autor: Wioletta Grabarczuk


Kiedy rozmawiamy o swoich turystycznych preferencjach, często próbujemy decydować, dokąd wolimy podróżować: w góry czy nad morze? Kiedyś myślałam, że dla mnie odpowiedź jest prosta: wybieram góry! Jeździłam w góry często i wiedziałam, że uwielbiam takie miejsca. Od kiedy pierwszy raz zobaczyłam na żywo Bieszczady, kompletnie zakochałam się w górach. Te piękne lasy i wysokie połoniny to chyba moje ulubione miejsce na Ziemi.
Od kilku lat Polacy, którzy na co dzień mieszkają w wielkich miastach, kiedy są zmęczeni cywilizacją i pracą, mówią: Chciałbym rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady! Ten region Polski jest uważany za prawdziwą idyllę, czyli piękne i spokojne miejsce, gdzie można odpocząć od wielkiego świata. Dokładne informacje możecie znaleźć na Wikipedii i w przewodnikach dla turystów, a ja mogę Wam opowiedzieć o tym, co myślę o Bieszczadach i dlaczego lub…
POZIOM A1/A2/B1

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ
LUBLIN – MIASTO WIELU KULTURDo Lublina jeżdżę często, przynajmniej kilka razy w roku. Dlaczego tak bardzo lubię odwiedzać to miasto położone we wschodniej Polsce nad rzeką Bystrzycą? Powodów jest kilka:
Topografia Lublina. Lublin, tak jak każde miasto podzielony jest na różne obszary: przemysłowy, mieszkalny, zabytkowy, rekreacyjny. Obszary przemysłowe i mieszkalne nie różnią się od obszarów przemysłowych i mieszkalnych innych miast Polski. Znajdują się tam tradycyjne bloki, budowane w czasach komunistycznych, albo współcześnie. Kiedy zbliżamy się do Śródmieścia i Starego Miasta, zabytkowych części Lublina, możemy zobaczyć, piękne, modernistyczne kamienice z początku XX wieku. Dużą część rekreacyjną Lublina stanowią tereny zielone: parki, skwery. Miasto otoczone jest lasami i wąwozami. Dlatego Lublin jest idealnym miejscem na aktywny weekend spędzony wśród przyjaciół, albo z rodziną. 
Historia Lublina. Lublin ma długą, pi…