Przejdź do głównej zawartości

POZIOM A2/B1


JAK POKONAĆ WIRUSA, CZYLI JAK SKUTECZNIE PRACOWAĆ I UCZYĆ SIĘ W DOMU W CZASIE EPIDEMII



Kiedy spędzamy cały czas w domu, trudno odróżnić poniedziałek od soboty. Każdy dzień jest podobny do poprzedniego. W ostatnich czasach życie wielu osób stało się monotonne, a codzienne aktywności nudne lub trudne ze względu na różne warunki. Uczenie się w domu jest dużym wyzwaniem… Ale sukces jest możliwy, a wyniki mogą być znakomite! Jak pracować zdalnie i uczyć się w czasie epidemii?

1. Po pierwsze: zorganizuj sobie odpowiednie środowisko pracy, czyli miejsce. Jeśli masz dość duże mieszkanie, wyznacz jeden pokój, w którym możesz spędzać czas w spokoju i skupieniu, i gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał. Niech to pomieszczenie kojarzy ci się tylko z pracą i nauką. Jeśli twoje mieszkanie jest małe, możesz przygotować fragment pomieszczenia, w którym jest wygodne krzesło i biurko lub stół. Miej tam potrzebne narzędzia: komputer, akcesoria biurowe, książki i zeszyty – to wprowadzi mobilizującą atmosferę. Nie siedź przez cały dzień na kanapie w starej piżamie! Ponieważ możliwości wychodzenia są teraz ograniczone, postaraj się często wietrzyć mieszkanie – skoro nie możesz wyjść, wpuść trochę świata z zewnątrz do środka!

2. Po drugie: zorganizuj swoje zajęcia i zaplanuj, ile czasu poświęcisz na pracę lub uczenie się. To, że jesteś ciągle w domu, który stał się twoim miejscem pracy nie oznacza, że musisz być w pracy przez całą dobę (ani że przez cały czas jesteś na urlopie!). Zrób sobie plan dnia, a nawet tygodnia – napisz na kartce, w kalendarzu albo w aplikacji na smartfonie, w jakich godzinach zajmujesz się konkretnymi sprawami.

3. Pamiętaj, że nie powinieneś siedzieć przy komputerze wiele godzin. Raz na jakiś czas wstań, pogimnastykuj się. Rób przerwy na regularne (i zdrowe!) posiłki. Wieczorem zrób coś przyjemnego: poczytaj dobrą książkę, obejrzyj film lub operę (jest teraz wiele bezpłatnych transmisji!), weź relaksującą kąpiel. Spędzaj czas z bliskimi i ze znajomymi – jeśli nie w domu, to za pośrednictwem wideorozmów! Rozmawiajcie, grajcie w gry komputerowe lub w planszówki, gotujcie razem; sprzątajcie mieszkanie, jeśli to wam sprawia przyjemność. 

4. Dbaj o swoje dobre samopoczucie i zdrowie. Pamiętaj o zrównoważonej diecie (nawet jeśli masz w domu ogromny zapas makaronu, ryżu i mąki, komponuj zróżnicowane posiłki z warzywami, owocami, orzechami, zdrowymi tłuszczami itd.). Pij dużo wody. Nie rezygnuj z ruchu; możesz znaleźć w Internecie wiele filmów instruktażowych i ćwiczyć razem z najlepszymi trenerami. W zdrowym ciele zdrowy duch!

5. Internet jest pełen narzędzi, dzięki którym możesz uczyć się łatwiej i w bardziej atrakcyjnych formach, niż tradycyjne. Do dyspozycji mamy przeróżne komunikatory, specjalne platformy i aplikacje do nauki języków, słowniki online… Są tam również media społecznościowe: Facebook, Twitter, Instagram. Ponadto przez cały dzień jesteśmy bombardowani aktualnościami z kraju i ze świata, których poznawanie generuje stres i zajmuje dużo czasu. Internet jest bardzo przydatny i wygodny, ale takie narzędzie mogą stać się niebezpiecznymi rozpraszaczami, przez które tylko tracimy czas i nie możemy skupić się na pracy. Postaraj się nie zaczynać każdego dnia od patrzenia w ekran i nie sprawdzać Facebooka co kwadrans.

6. Nie musisz uczyć się sam! Lekcje online z nauczycielem albo z całą grupą to nie tylko dobry czas na spełnianie językowych ambicji; to też znakomita metoda, żeby łączyć przyjemne z pożytecznym i utrzymywać kontakt z ludźmi – chyba wszyscy teraz potrzebujemy towarzystwa i oderwania od stresującej rzeczywistości.

A ty, jak spędzasz teraz czas? Co myślisz o lekcjach online? Czy znasz inne dobre metody, jak uczyć się i pracować w domu?

Autor tekstu i audio: Wioletta Grabarczuk



Bądź z nami. – Polish? We made it possible –

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

  POZIOM B1 PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO, co to jest i jak go uzyskać? Dlaczego obcokrajowcy chcą uczyć się języka polskiego? – jest milion powodów, a każda osoba ma jeszcze ten ‘swój’. Jednak bez względu na powód osobisty, aż 60 milionów ludzi na świecie używa języka polskiego, z czego około 38 milionów mieszka w Polsce. Pozostałe osoby można znaleźć w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Irlandii, Brazylii i Australii, a i to nie wyczerpuje pełnej listy państw. To pokazuje, że warto uczyć się polskiego bez względu na to, czy mieszka się w Polsce, czy poza jej granicami. Ważnym aspektem nauki jest sprawdzenie swojej wiedzy i podejście do Państwowego Egzaminu na Certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego. Egzamin ten można zdawać na poziomie B1, B2 oraz C1, a od niedawna także na poziomie A2. Jakie są powody podejścia do egzaminu na Certyfikat Państwowy? I znowu - jest ich wiele, a wystarczy wymienić te najważniejsze

WOLIŃSKI PARK NARODOWY

POZIOM A1 / A2 Woliński Park Narodowy to jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce. Park leży na wyspie Wolin na Morzu Bałtyckim, na północnym zachodzie Polski, blisko granicy z Niemcami. Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku. Znajdują się tu stare lasy, bagna, jeziora, moreny, wyspy i oczywiście morze. Największą atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są brzegi klifowe. Spadają one prawie 100 metrów w dół do morza. Woliński Park Narodowy jest szlakiem przelotu ptaków. Oznacza to, że nad Wolińskim Parkiem Narodowym ptaki lecą z północy na południe i odwrotnie. Właśnie dlatego możesz tu spotkać prawie 230 rzadkich i chronionych gatunków ptaków, na przykład: sowy, czy bieliki. Mieszka tu także wiele gatunków zwierząt, na przykład: sarny i jelenie, borsuki i jeże. Atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są żubry . Żubry przywieziono tu z Białowieskiego Parku Narodowego, aby lepiej chronić stada. Przez Woliński Park Narodowy prowadzi urokliwy szlak rowerowy oraz pieszy, co zachęca do r

ŚWINOUJŚCIE

 POZIOM A1/A2 PODRÓŻE MAŁE I DUŻE, Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ   ŚWINOUJŚCIE   Świnoujście to bardzo ciekawe miasto. Świnoujście leży na północnym zachodzie Polski na granicy z Niemcami. Zachodnia część miasta wraz z centrum leży na wyspie Uznam, a wschodnia część miasta leży na wyspie Wolin. Miasto dzieli rzeka Świna. W mieście nie ma mostu. Jeśli chcesz jechać do centrum, musisz płynąć promem. Prom jest bezpłatny.  W Świnoujściu znajduje się port morski. Port morski został wybudowany w XVIII wieku. Obecnie do portu morskiego w Świnoujściu wpływają największe morskie statki i promy. W porcie znajduje się terminal LNG, terminal pasażerski oraz port jachtowy. Ze Świnoujścia możesz popłynąć promem do Danii lub do Szwecji.  Dawniej Świnoujścia od strony morza broniły forty wybudowane przez Prusy w XIX wieku: Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Wschodni. Dzisiaj to atrakcja turystyczna. W Świnoujściu znajduje się także latarnia morska. Ta latarnia morska jest najwyższą latarnią