Przejdź do głównej zawartości

POZIOM A1 / A2 / B1 / B2

W MOIM OGRODZIE

W moim ogrodzie przez cały dzień śpiewają ptaki.

Drozd zaczyna śpiew wcześnie rano, czasem woła jakby po angielsku: give me that, give me that, give me that! Potato, potato, potato! Siada wysoko na drzewach, by jego śpiew niósł się daleko. Ma biały brzuszek w brązowe kropki.

Łatwo wypatrzyć czarnego kosa z małym żółtym dziobem. Jego śpiew jest bardzo różnorodny. Kos śpiewa piękną pobudkę o świcie.

Sikorka z żółtym brzuszkiem jest najbardziej widoczna zimą, ale jej śpiew kojarzy się z wiosną. Śpiewa bardzo wysokim głosem: ti ru, ti ru, ti ru, ti ru, ti ru. Czasami woła też: tututu tututu tututu tututu tututu, rytmicznie, jakby po włosku.

Najpiękniejszy głos w moim ogrodzie ma zięba wołająca: tiririri tjutjutjutju tija! w równych odstępach czasu. Zięby są większe od sikorek, mają szare czapeczki i pomarańczowe brzuszki. Ich śpiew towarzyszy nam przez cały dzień.

Podobnie do zięby szczebiocze szarawy piecuszek. Jest tak malutki, że trudno go dostrzec, ale jego obecność zdradza piękny trel.

Głosom ptaków towarzyszy werblowanie dzięcioła – trrrrrr! Ale to nie jest jego śpiew. To dźwięk stukania w drzewo. Dzięcioł stuka w drzewo w poszukiwaniu robaków.

Wieczorem coraz głośniej odzywa się rudzik, choć słychać go też rano. Rudzik to mały ptaszek o białym brzuszku z rudym serduszkiem na piersiach. Pięknie śpiewa, świergocze i gwiżdże. Nie powtarza dźwięków, każda zwrotka jest inna.

Już wkrótce do letniego snu będzie kołysał nas romantyczny słowik.



Słowniczek:
Woła (wołać)  - głośno mówi, śpiewa
Niósł się (nieść się) – leciał
Wypatrzyć – zobaczyć
Szczebiocze (szczebiotać) – śpiewać, mówić miłym głosem (ptak lub dziecko szczebiocze)
Trel – śpiew ptaka, tak samo: szczebiot
Werblowanie – stukanie
Odzywa się (odzywać się) – mówić
Świergocze (świergotać) – śpiewa (ptak może śpiewać czyli świergotać)

Dźwięki wydawane przez ptaki to: śpiew, świergot, gwizd, szczebiot i trel.
Ptaki mogą: śpiewać, świergotać, gwizdać, szczebiotać, werblować, wołać.

Autor: Irmina Antoszczuk
Opracowanie video: Dorota Maszkiewicz

Bądź z nami. – Polish? We made it possible! –

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

  POZIOM B1 PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO, co to jest i jak go uzyskać? Dlaczego obcokrajowcy chcą uczyć się języka polskiego? – jest milion powodów, a każda osoba ma jeszcze ten ‘swój’. Jednak bez względu na powód osobisty, aż 60 milionów ludzi na świecie używa języka polskiego, z czego około 38 milionów mieszka w Polsce. Pozostałe osoby można znaleźć w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Irlandii, Brazylii i Australii, a i to nie wyczerpuje pełnej listy państw. To pokazuje, że warto uczyć się polskiego bez względu na to, czy mieszka się w Polsce, czy poza jej granicami. Ważnym aspektem nauki jest sprawdzenie swojej wiedzy i podejście do Państwowego Egzaminu na Certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego. Egzamin ten można zdawać na poziomie B1, B2 oraz C1, a od niedawna także na poziomie A2. Jakie są powody podejścia do egzaminu na Certyfikat Państwowy? I znowu - jest ich wiele, a wystarczy wymienić te najważnie...

O JĘZYKU POLSKIM

 POZIOM B2 Często można usłyszeć, że język polski jest ciekawym językiem, ale bardzo trudnym do nauki. Powodem tego jest istnienie wielu dziwnych zasad gramatycznych, nie mówiąc już o leksyce, czy fonetyce. Dlatego obcokrajowcy rzadko zajmują się językiem polskim hobbistycznie, a rozpoczynają naukę tylko wtedy, gdy zmuszą ich do tego okoliczności (najczęściej praca w Polsce, lub polski partner). A przecież, jak się w niego wsłuchać, jest to piękny, tajemniczy i interesujący język, który stanowi ogromną część naszej fascynującej kultury! Przede wszystkim język polski należy do grupy języków słowiańskich. A dokładniej rzecz ujmując, należy do zachodniosłowiańskiej grupy języków indoeuropejskich. Pierwotnie wywodzi się ze staropolskiego, a do powszechnego użytku wszedł w X wieku, kiedy powstało państwo Polskie. Początkowo był to tylko język mówiony. Forma pisana została oparta o alfabet łaciński, który z kolei został wprowadzony przez chrześcijaństwo. Ze względu na swoją strukturę j...

WOLIŃSKI PARK NARODOWY

POZIOM A1 / A2 Woliński Park Narodowy to jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce. Park leży na wyspie Wolin na Morzu Bałtyckim, na północnym zachodzie Polski, blisko granicy z Niemcami. Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku. Znajdują się tu stare lasy, bagna, jeziora, moreny, wyspy i oczywiście morze. Największą atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są brzegi klifowe. Spadają one prawie 100 metrów w dół do morza. Woliński Park Narodowy jest szlakiem przelotu ptaków. Oznacza to, że nad Wolińskim Parkiem Narodowym ptaki lecą z północy na południe i odwrotnie. Właśnie dlatego możesz tu spotkać prawie 230 rzadkich i chronionych gatunków ptaków, na przykład: sowy, czy bieliki. Mieszka tu także wiele gatunków zwierząt, na przykład: sarny i jelenie, borsuki i jeże. Atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są żubry . Żubry przywieziono tu z Białowieskiego Parku Narodowego, aby lepiej chronić stada. Przez Woliński Park Narodowy prowadzi urokliwy szlak rowerowy oraz pieszy, co zachęca ...