Przejdź do głównej zawartości

POZIOM A1


JAK PRACOWAĆ I UCZYĆ SIĘ W CZASIE EPIDEMII?


Teraz jest epidemia i nie wychodzimy z domu. Cały tydzień jest monotonny i nie wiemy, czy jest poniedziałek, czy sobota. Nie jest łatwo uczyć się w domu… Ale to jest możliwe, a rezultaty mogą być bardzo dobre! Jak pracować i uczyć się w czasie epidemii?

1. Po pierwsze: trzeba dobrze organizować miejsce pracy. Jeśli masz duże mieszkanie, możesz decydować, w którym pokoju spędzasz czas spokojnie i w koncentracji. Ten pokój powinien być tylko do pracy i nauki. Jeśli twoje mieszkanie jest małe, możesz wybrać fragment pokoju, komfortowe krzesło i biurko lub stół. Warto mieć tam komputer, akcesoria biurowe, książki i zeszyty – to generuje atmosferę mobilizacji. Nie warto siedzieć przez cały dzień na kanapie w starej piżamie! Jeśli nie możesz wychodzić na zewnątrz, pamiętaj, żeby często otwierać okna i wpuszczać do mieszkania świeże powietrze.

2. Po drugie: ważne jest to, jak planujesz pracę. Czas w domu nie oznacza, że jesteś zawsze w pracy. Warto zrobić plan dnia, a nawet tygodnia – możesz napisać na kartce, w kalendarzu albo w aplikacji w smartfonie, kiedy będziesz realizować różne zadania.

3. Po trzecie: lepiej nie siedzieć przy komputerze wiele godzin. Trzeba robić pauzy na regularne (i zdrowe!) posiłki. Wieczorem można zrobić coś przyjemnego: poczytać dobrą książkę, obejrzeć film lub operę (jest teraz dużo bezpłatnych transmisji!), wziąć relaksującą kąpiel. Warto spędzać czas z bliskimi i ze znajomymi – jeśli nie w domu, to przez wideokonferencje! Można rozmawiać, grać w gry komputerowe i planszowe, gotować, a nawet sprzątać mieszkanie. 

4. Po czwarte: trzeba dbać o zdrowie. Ważna jest zbalansowana dieta (jeśli masz teraz w domu dużo makaronu, ryżu i mąki, możesz łączyć je z warzywami, owocami, orzechami, zdrowymi tłuszczami itd.). Warto pić dużo wody. Lepiej nie rezygnować z ruchu; możesz znaleźć w Internecie filmy instruktażowe i ćwiczyć razem z najlepszymi trenerami. W zdrowym ciele zdrowy duch!

5. Po piąte: w Internecie jest dużo narzędzi, dzięki którym możesz uczyć się łatwo i w atrakcyjnych formach. Do dyspozycji mamy komunikatory, specjalne platformy i aplikacje do nauki języków, słowniki online… Są tam też media społecznościowe: Facebook, Twitter, Instagram i przez cały dzień różne strony Internetowe bombardują nas aktualnościami z kraju i ze świata. To generuje stres i zajmuje dużo czasu. Internet jest bardzo wygodny i potrzebny, ale trzeba uważać na dystraktory, przez które nie możemy koncentrować się na pracy. Lepiej nie sprawdzać Facebooka co kwadrans.

6. Po szóste: nie musisz uczyć się sam! Lekcje online z nauczycielem albo z całą grupą to nie tylko dobry czas, żeby realizować językowe ambicje; to też fantastyczna metoda, żeby mieć moment dobrej zabawy i kontakt z ludźmi – chyba wszyscy teraz tego potrzebujemy.

A ty, jak spędzasz teraz czas? Co myślisz o lekcjach online? Czy znasz inne dobre metody, jak uczyć się i pracować w domu?

Autor tekstu i audio: Wioletta GrabarczukBądź z nami. – Polish? We made it possible –

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

POZIOM A1/A2
JESTEŚMY RAZEM Z CAŁYM ŚWIATEM 


To prawda. Teraz na świecie jest trudny czas. Ludzie nie wiedzą, co będzie jutro, za tydzień, za miesiąc. Każda osoba boi się o siebie, rodzinę, znajomych. Ta sytuacja przyszła tak szybko! Wielu ludziom jest bardzo ciężko. Ale musimy. Musimy myśleć o tym, co jest ważne tu i teraz. Musimy zrobić wszystko dla naszego zdrowia i dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
W Polsce sytuacja epidemiczna nie jest zła. Liczba nowych zachorowań na koronawirusa jest mniejsza niż w innych krajach. Trudna sytuacja jest w Chinach (coraz lepiej!), Iranie, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wielu naszych studentów boi się o rodziny w swoim kraju. Dlatego chcemy być teraz z Wami. Jesteście w naszych myślach i sercach. Świat i ludzie nie są nam obojętni!
Dziękujemy wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, naukowcom, pracownikom sklepów, transportu publicznego na całym świecie. Oni każdego dnia ryzykują zdrowiem dla nas.
Świat krwawi – ale będzie silniejszy! …
POZIOM A2/B1
PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ

RZUCAM WSZYSTKO I JADĘ W BIESZCZADY! Autor: Wioletta Grabarczuk


Kiedy rozmawiamy o swoich turystycznych preferencjach, często próbujemy decydować, dokąd wolimy podróżować: w góry czy nad morze? Kiedyś myślałam, że dla mnie odpowiedź jest prosta: wybieram góry! Jeździłam w góry często i wiedziałam, że uwielbiam takie miejsca. Od kiedy pierwszy raz zobaczyłam na żywo Bieszczady, kompletnie zakochałam się w górach. Te piękne lasy i wysokie połoniny to chyba moje ulubione miejsce na Ziemi.
Od kilku lat Polacy, którzy na co dzień mieszkają w wielkich miastach, kiedy są zmęczeni cywilizacją i pracą, mówią: Chciałbym rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady! Ten region Polski jest uważany za prawdziwą idyllę, czyli piękne i spokojne miejsce, gdzie można odpocząć od wielkiego świata. Dokładne informacje możecie znaleźć na Wikipedii i w przewodnikach dla turystów, a ja mogę Wam opowiedzieć o tym, co myślę o Bieszczadach i dlaczego lub…
POZIOM A1/A2/B1

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ
LUBLIN – MIASTO WIELU KULTURDo Lublina jeżdżę często, przynajmniej kilka razy w roku. Dlaczego tak bardzo lubię odwiedzać to miasto położone we wschodniej Polsce nad rzeką Bystrzycą? Powodów jest kilka:
Topografia Lublina. Lublin, tak jak każde miasto podzielony jest na różne obszary: przemysłowy, mieszkalny, zabytkowy, rekreacyjny. Obszary przemysłowe i mieszkalne nie różnią się od obszarów przemysłowych i mieszkalnych innych miast Polski. Znajdują się tam tradycyjne bloki, budowane w czasach komunistycznych, albo współcześnie. Kiedy zbliżamy się do Śródmieścia i Starego Miasta, zabytkowych części Lublina, możemy zobaczyć, piękne, modernistyczne kamienice z początku XX wieku. Dużą część rekreacyjną Lublina stanowią tereny zielone: parki, skwery. Miasto otoczone jest lasami i wąwozami. Dlatego Lublin jest idealnym miejscem na aktywny weekend spędzony wśród przyjaciół, albo z rodziną. 
Historia Lublina. Lublin ma długą, pi…