Przejdź do głównej zawartości

POZIOM A1


JAK PRACOWAĆ I UCZYĆ SIĘ W CZASIE EPIDEMII?






Teraz jest epidemia i nie wychodzimy z domu. Cały tydzień jest monotonny i nie wiemy, czy jest poniedziałek, czy sobota. Nie jest łatwo uczyć się w domu… Ale to jest możliwe, a rezultaty mogą być bardzo dobre! Jak pracować i uczyć się w czasie epidemii?

1. Po pierwsze: trzeba dobrze organizować miejsce pracy. Jeśli masz duże mieszkanie, możesz decydować, w którym pokoju spędzasz czas spokojnie i w koncentracji. Ten pokój powinien być tylko do pracy i nauki. Jeśli twoje mieszkanie jest małe, możesz wybrać fragment pokoju, komfortowe krzesło i biurko lub stół. Warto mieć tam komputer, akcesoria biurowe, książki i zeszyty – to generuje atmosferę mobilizacji. Nie warto siedzieć przez cały dzień na kanapie w starej piżamie! Jeśli nie możesz wychodzić na zewnątrz, pamiętaj, żeby często otwierać okna i wpuszczać do mieszkania świeże powietrze.

2. Po drugie: ważne jest to, jak planujesz pracę. Czas w domu nie oznacza, że jesteś zawsze w pracy. Warto zrobić plan dnia, a nawet tygodnia – możesz napisać na kartce, w kalendarzu albo w aplikacji w smartfonie, kiedy będziesz realizować różne zadania.

3. Po trzecie: lepiej nie siedzieć przy komputerze wiele godzin. Trzeba robić pauzy na regularne (i zdrowe!) posiłki. Wieczorem można zrobić coś przyjemnego: poczytać dobrą książkę, obejrzeć film lub operę (jest teraz dużo bezpłatnych transmisji!), wziąć relaksującą kąpiel. Warto spędzać czas z bliskimi i ze znajomymi – jeśli nie w domu, to przez wideokonferencje! Można rozmawiać, grać w gry komputerowe i planszowe, gotować, a nawet sprzątać mieszkanie. 

4. Po czwarte: trzeba dbać o zdrowie. Ważna jest zbalansowana dieta (jeśli masz teraz w domu dużo makaronu, ryżu i mąki, możesz łączyć je z warzywami, owocami, orzechami, zdrowymi tłuszczami itd.). Warto pić dużo wody. Lepiej nie rezygnować z ruchu; możesz znaleźć w Internecie filmy instruktażowe i ćwiczyć razem z najlepszymi trenerami. W zdrowym ciele zdrowy duch!

5. Po piąte: w Internecie jest dużo narzędzi, dzięki którym możesz uczyć się łatwo i w atrakcyjnych formach. Do dyspozycji mamy komunikatory, specjalne platformy i aplikacje do nauki języków, słowniki online… Są tam też media społecznościowe: Facebook, Twitter, Instagram i przez cały dzień różne strony Internetowe bombardują nas aktualnościami z kraju i ze świata. To generuje stres i zajmuje dużo czasu. Internet jest bardzo wygodny i potrzebny, ale trzeba uważać na dystraktory, przez które nie możemy koncentrować się na pracy. Lepiej nie sprawdzać Facebooka co kwadrans.

6. Po szóste: nie musisz uczyć się sam! Lekcje online z nauczycielem albo z całą grupą to nie tylko dobry czas, żeby realizować językowe ambicje; to też fantastyczna metoda, żeby mieć moment dobrej zabawy i kontakt z ludźmi – chyba wszyscy teraz tego potrzebujemy.

A ty, jak spędzasz teraz czas? Co myślisz o lekcjach online? Czy znasz inne dobre metody, jak uczyć się i pracować w domu?

Autor tekstu i audio: Wioletta Grabarczuk



Bądź z nami. – Polish? We made it possible –

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

  POZIOM B1 PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO, co to jest i jak go uzyskać? Dlaczego obcokrajowcy chcą uczyć się języka polskiego? – jest milion powodów, a każda osoba ma jeszcze ten ‘swój’. Jednak bez względu na powód osobisty, aż 60 milionów ludzi na świecie używa języka polskiego, z czego około 38 milionów mieszka w Polsce. Pozostałe osoby można znaleźć w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Irlandii, Brazylii i Australii, a i to nie wyczerpuje pełnej listy państw. To pokazuje, że warto uczyć się polskiego bez względu na to, czy mieszka się w Polsce, czy poza jej granicami. Ważnym aspektem nauki jest sprawdzenie swojej wiedzy i podejście do Państwowego Egzaminu na Certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego. Egzamin ten można zdawać na poziomie B1, B2 oraz C1, a od niedawna także na poziomie A2. Jakie są powody podejścia do egzaminu na Certyfikat Państwowy? I znowu - jest ich wiele, a wystarczy wymienić te najważniejsze

WOLIŃSKI PARK NARODOWY

POZIOM A1 / A2 Woliński Park Narodowy to jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce. Park leży na wyspie Wolin na Morzu Bałtyckim, na północnym zachodzie Polski, blisko granicy z Niemcami. Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku. Znajdują się tu stare lasy, bagna, jeziora, moreny, wyspy i oczywiście morze. Największą atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są brzegi klifowe. Spadają one prawie 100 metrów w dół do morza. Woliński Park Narodowy jest szlakiem przelotu ptaków. Oznacza to, że nad Wolińskim Parkiem Narodowym ptaki lecą z północy na południe i odwrotnie. Właśnie dlatego możesz tu spotkać prawie 230 rzadkich i chronionych gatunków ptaków, na przykład: sowy, czy bieliki. Mieszka tu także wiele gatunków zwierząt, na przykład: sarny i jelenie, borsuki i jeże. Atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są żubry . Żubry przywieziono tu z Białowieskiego Parku Narodowego, aby lepiej chronić stada. Przez Woliński Park Narodowy prowadzi urokliwy szlak rowerowy oraz pieszy, co zachęca do r

ŚWINOUJŚCIE

 POZIOM A1/A2 PODRÓŻE MAŁE I DUŻE, Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ   ŚWINOUJŚCIE   Świnoujście to bardzo ciekawe miasto. Świnoujście leży na północnym zachodzie Polski na granicy z Niemcami. Zachodnia część miasta wraz z centrum leży na wyspie Uznam, a wschodnia część miasta leży na wyspie Wolin. Miasto dzieli rzeka Świna. W mieście nie ma mostu. Jeśli chcesz jechać do centrum, musisz płynąć promem. Prom jest bezpłatny.  W Świnoujściu znajduje się port morski. Port morski został wybudowany w XVIII wieku. Obecnie do portu morskiego w Świnoujściu wpływają największe morskie statki i promy. W porcie znajduje się terminal LNG, terminal pasażerski oraz port jachtowy. Ze Świnoujścia możesz popłynąć promem do Danii lub do Szwecji.  Dawniej Świnoujścia od strony morza broniły forty wybudowane przez Prusy w XIX wieku: Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Wschodni. Dzisiaj to atrakcja turystyczna. W Świnoujściu znajduje się także latarnia morska. Ta latarnia morska jest najwyższą latarnią