Przejdź do głównej zawartości

POZIOM A2

WŁOSKIE STRUNY, CZYLI NAJBARDZIEJ POPULARNY WŁOCH W CZASIE EPIDEMII

Spokojne życie Pana Peruffo w małym włoskim miasteczkuNajbardziej popularną osobą, która urodziła się w Caldogno pod Vicenzą jest fenomenalny piłkarz Roberto Baggio. Ale teraz w czasie epidemii koronawirusa, inny Włoch jest najpopularniejszy w tym miasteczku. Nazywa się Mimmo Peruffo i jest producentem strun do gitar i ukulele. Pytacie dlaczego?! Oto odpowiedź!

Pan Peruffo produkuje struny w małej firmie Aquila Corde Armoniche
od 1983 roku. Od 1997 roku odkrył i opatentował specjalne struny syntetyczne Nylgut, które są alternatywą dla tradycyjnego nylonu. Struny Peruffo wykorzystują producenci współczesnych instrumentów oraz kopii instrumentów z epoki odrodzenia, baroku i klasycznej. Sprzedawał te struny między innymi do Chin, gdzie produkuje się „tradycyjne” gitary, hawajskie ukulele. Muzea w Europie proszą o ekspertyzy strun zabytkowych instrumentów. Pan Peruffo oglądał też skrzypce Paganiniego. Pan Mimmo, kiedy ma wolny czas, lubi grać na lutni, gitarze i ukulele. Ale teraz kompletnie nie ma czasu!

Życiowe zmiany u Pana Peruffo

Pan Peruffo został biznesmenem z pasji do muzyki. Potem kupił specjalną 15-metrową maszynę i zaczął produkować miliony strun. Gdy wybuchła epidemia, rząd zdecydował, że firma Pana Peruffo zostaje zamknięta jako niestrategiczna dla ekonomii kraju. Pan Mimmo przeczytał w gazecie artykuł o włoskich biznesmenach, którzy zaczęli adaptować maski do nurkowania jako maski do oddychania, czyli respiratory! Te respiratory były używane w szpitalach. Pierwszym patentem była produkcja specjalnego zaworu z miejscem na filtr. Ten zawór drukuje się w drukarce 3D. Następny pomysł to modyfikowanie masek (np. EasyBreath ze sklepu Decathlon), tak żeby był tam zawór podłączony do respiratora.

Do produkcji zaworów potrzebna jest taka sama nić, której Pan Peruffo używa do robienia strun. Jego firma nawiązała najpierw współpracę z firmą z Neapolu, która produkuje zawory. Potem zaczęli się zgłaszać inni producenci. Firma Pana Peruffo zaczyna masowo produkować nici! 100 kilogramów nici jedzie do Bergamo. Potem następne zamówienia ze szpitali: w Rzymie – 42 kilogramy, z Bergamo – 77 kilogramów, z Monzy – 25 kilogramów. Kiedy skończyła się produkcja nici w różnych miejscach Włoch i zagranicą - Pan Peruffo został jedynym producentem w całym kraju.

Szalone życie Pana Peruffo w czasach epidemii

Jak teraz wygląda dzień producenta strun do skrzypiec i ukulele, który
w trybie awaryjnym przekwalifikował się na producenta nici do zaworów
do masek respiracyjnych? Pan Mimmo wstaje o piątej rano, włącza wszystkie maszyny. Do firmy przyjeżdża jego syn i razem pracują jak szaleni
😊. Za pracę nie chcą pieniędzy. Cieszą się, że mogą pomóc w tej trudnej sytuacji i zrobić coś dla kraju i chorych ludzi i pracować razem.

Kilkanaście dni temu Decathlon dał prezenty - 700 masek dla szpitali
w Piemoncie, 600 dla regionu Apulia a razem około 10 tysięcy dla innych szpitali w całych Włoszech.


Na podstawie Gazety Wyborczej – Viola Kunicka - Kajczuk😊

A czy Ty znasz osobę, która zmieniła pracę, profesję lub przekwalifikowała firmę i teraz pomaga w tej trudnej sytuacji koronawirusa? Napisz o niej😊Bądź z nami. – Polish? We made it possible!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

POZIOM A1/A2
JESTEŚMY RAZEM Z CAŁYM ŚWIATEM 


To prawda. Teraz na świecie jest trudny czas. Ludzie nie wiedzą, co będzie jutro, za tydzień, za miesiąc. Każda osoba boi się o siebie, rodzinę, znajomych. Ta sytuacja przyszła tak szybko! Wielu ludziom jest bardzo ciężko. Ale musimy. Musimy myśleć o tym, co jest ważne tu i teraz. Musimy zrobić wszystko dla naszego zdrowia i dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
W Polsce sytuacja epidemiczna nie jest zła. Liczba nowych zachorowań na koronawirusa jest mniejsza niż w innych krajach. Trudna sytuacja jest w Chinach (coraz lepiej!), Iranie, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wielu naszych studentów boi się o rodziny w swoim kraju. Dlatego chcemy być teraz z Wami. Jesteście w naszych myślach i sercach. Świat i ludzie nie są nam obojętni!
Dziękujemy wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, naukowcom, pracownikom sklepów, transportu publicznego na całym świecie. Oni każdego dnia ryzykują zdrowiem dla nas.
Świat krwawi – ale będzie silniejszy! …
POZIOM A2/B1
PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ

RZUCAM WSZYSTKO I JADĘ W BIESZCZADY! Autor: Wioletta Grabarczuk


Kiedy rozmawiamy o swoich turystycznych preferencjach, często próbujemy decydować, dokąd wolimy podróżować: w góry czy nad morze? Kiedyś myślałam, że dla mnie odpowiedź jest prosta: wybieram góry! Jeździłam w góry często i wiedziałam, że uwielbiam takie miejsca. Od kiedy pierwszy raz zobaczyłam na żywo Bieszczady, kompletnie zakochałam się w górach. Te piękne lasy i wysokie połoniny to chyba moje ulubione miejsce na Ziemi.
Od kilku lat Polacy, którzy na co dzień mieszkają w wielkich miastach, kiedy są zmęczeni cywilizacją i pracą, mówią: Chciałbym rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady! Ten region Polski jest uważany za prawdziwą idyllę, czyli piękne i spokojne miejsce, gdzie można odpocząć od wielkiego świata. Dokładne informacje możecie znaleźć na Wikipedii i w przewodnikach dla turystów, a ja mogę Wam opowiedzieć o tym, co myślę o Bieszczadach i dlaczego lub…
POZIOM A1/A2/B1

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ
LUBLIN – MIASTO WIELU KULTURDo Lublina jeżdżę często, przynajmniej kilka razy w roku. Dlaczego tak bardzo lubię odwiedzać to miasto położone we wschodniej Polsce nad rzeką Bystrzycą? Powodów jest kilka:
Topografia Lublina. Lublin, tak jak każde miasto podzielony jest na różne obszary: przemysłowy, mieszkalny, zabytkowy, rekreacyjny. Obszary przemysłowe i mieszkalne nie różnią się od obszarów przemysłowych i mieszkalnych innych miast Polski. Znajdują się tam tradycyjne bloki, budowane w czasach komunistycznych, albo współcześnie. Kiedy zbliżamy się do Śródmieścia i Starego Miasta, zabytkowych części Lublina, możemy zobaczyć, piękne, modernistyczne kamienice z początku XX wieku. Dużą część rekreacyjną Lublina stanowią tereny zielone: parki, skwery. Miasto otoczone jest lasami i wąwozami. Dlatego Lublin jest idealnym miejscem na aktywny weekend spędzony wśród przyjaciół, albo z rodziną. 
Historia Lublina. Lublin ma długą, pi…