Przejdź do głównej zawartości

POZIOM A1+ / A2
PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – PRZEZ POLSKĘ Z KLUBEM DIALOGU

Piękne Mazowsze
Nie musisz jechać daleko za Warszawę, żeby miło i interesująco spędzić czas. Możesz zostać na Mazowszu i fantastycznie się bawić. Mazowsze to historyczny region Polski. Tu leży Warszawa.
Dzisiaj prezentujemy pierwszą część atrakcji Mazowsza.

1. Rowerem nad Zalew
Polecamy wycieczkę rowerową nad Zalew Zegrzyński - największy zbiornik wodny na Mazowszu. Nad Zalewem czeka na Ciebie dużo atrakcji: żaglówki, kajaki, windsurfing, kitesurfing lub po prostu relaks na plaży.
Miłośnicy wycieczek rowerowych mogą jechać nad Zalew rowerem z Warszawy. Osoby mniej aktywne mogą dojechać pociągiem do Legionowa lub Wieliszewa i dalej rowerem nad Zalew.

2. Żelazowa Wola
Tutaj urodził się Fryderyk Chopin - genialny kompozytor, znany na całym świecie. Turyści mogą zwiedzać dom, w którym urodził się Chopin oraz piękny park wokół domu. W każdą niedzielę od maja do września odbywają się tutaj koncerty fortepianowe.

3. Brochowo
Z Żelazowej Woli warto pojechać do Brochowa, gdzie można zobaczyć unikatowy kościół z 3 wieżami. W tym kościele rodzice Chopina wzięli ślub, a mały Fryderyk Chopin został ochrzczony.

4. Sochaczew
To nie koniec wycieczki. Dalej polecamy pojechać do Sochaczewa. Na rynku w Sochaczewie znajduje się ratusz, a w nim muzeum z pamiątkami po Fryderyku Chopinie. Obok muzeum znajduje się kawiarnia ‘Lukrecja’ - można tutaj spróbować unikatowego "Mazurka Chopina". W Hotelu Chopin warto spróbować potraw z czasów, w których żył kompozytor.

5. Otwock dla miłośników architektury
Miłośników architektury zapraszamy do położonego ok. 30 km od centrum Warszawy Otwocka.
Otwock to miasto - park, które jest położone nad rzeką Świder. Można tutaj zobaczyć piękne, unikatowe, drewniane wille w stylu Świdermajer.
Polecamy skorzystać z piękna natury i pójść na spacer do fantastycznych lasów iglastych, rezerwatu "Na torfach" lub nad rzekę Świder.

6. Otwock Wielki
10 km od Otwocka, w Otwocku Wielkim znajduje się barokowy pałac.

Tekst: Agata Kliber
Czyta: Agata Kliber
Video: Dorota Maszkiewicz
Bądź z nami. – Polish? We made it possible! –
Szkoła językapolskiego dla obcokrajowców KLUB DIALOGU; +48 664 788 004; info@klubdialogu.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

POZIOM A1/A2
JESTEŚMY RAZEM Z CAŁYM ŚWIATEM 


To prawda. Teraz na świecie jest trudny czas. Ludzie nie wiedzą, co będzie jutro, za tydzień, za miesiąc. Każda osoba boi się o siebie, rodzinę, znajomych. Ta sytuacja przyszła tak szybko! Wielu ludziom jest bardzo ciężko. Ale musimy. Musimy myśleć o tym, co jest ważne tu i teraz. Musimy zrobić wszystko dla naszego zdrowia i dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
W Polsce sytuacja epidemiczna nie jest zła. Liczba nowych zachorowań na koronawirusa jest mniejsza niż w innych krajach. Trudna sytuacja jest w Chinach (coraz lepiej!), Iranie, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wielu naszych studentów boi się o rodziny w swoim kraju. Dlatego chcemy być teraz z Wami. Jesteście w naszych myślach i sercach. Świat i ludzie nie są nam obojętni!
Dziękujemy wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, naukowcom, pracownikom sklepów, transportu publicznego na całym świecie. Oni każdego dnia ryzykują zdrowiem dla nas.
Świat krwawi – ale będzie silniejszy! …
POZIOM A2/B1
PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ

RZUCAM WSZYSTKO I JADĘ W BIESZCZADY! Autor: Wioletta Grabarczuk


Kiedy rozmawiamy o swoich turystycznych preferencjach, często próbujemy decydować, dokąd wolimy podróżować: w góry czy nad morze? Kiedyś myślałam, że dla mnie odpowiedź jest prosta: wybieram góry! Jeździłam w góry często i wiedziałam, że uwielbiam takie miejsca. Od kiedy pierwszy raz zobaczyłam na żywo Bieszczady, kompletnie zakochałam się w górach. Te piękne lasy i wysokie połoniny to chyba moje ulubione miejsce na Ziemi.
Od kilku lat Polacy, którzy na co dzień mieszkają w wielkich miastach, kiedy są zmęczeni cywilizacją i pracą, mówią: Chciałbym rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady! Ten region Polski jest uważany za prawdziwą idyllę, czyli piękne i spokojne miejsce, gdzie można odpocząć od wielkiego świata. Dokładne informacje możecie znaleźć na Wikipedii i w przewodnikach dla turystów, a ja mogę Wam opowiedzieć o tym, co myślę o Bieszczadach i dlaczego lub…
POZIOM A1/A2/B1

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ
LUBLIN – MIASTO WIELU KULTURDo Lublina jeżdżę często, przynajmniej kilka razy w roku. Dlaczego tak bardzo lubię odwiedzać to miasto położone we wschodniej Polsce nad rzeką Bystrzycą? Powodów jest kilka:
Topografia Lublina. Lublin, tak jak każde miasto podzielony jest na różne obszary: przemysłowy, mieszkalny, zabytkowy, rekreacyjny. Obszary przemysłowe i mieszkalne nie różnią się od obszarów przemysłowych i mieszkalnych innych miast Polski. Znajdują się tam tradycyjne bloki, budowane w czasach komunistycznych, albo współcześnie. Kiedy zbliżamy się do Śródmieścia i Starego Miasta, zabytkowych części Lublina, możemy zobaczyć, piękne, modernistyczne kamienice z początku XX wieku. Dużą część rekreacyjną Lublina stanowią tereny zielone: parki, skwery. Miasto otoczone jest lasami i wąwozami. Dlatego Lublin jest idealnym miejscem na aktywny weekend spędzony wśród przyjaciół, albo z rodziną. 
Historia Lublina. Lublin ma długą, pi…