Przejdź do głównej zawartości

POZIOM B2

WSPÓŁCZESNE KINO POLSKIE


Warto wiedzieć, że pierwszy polski film powstał już w roku 1908, ale tak na prawdę początki kinematografii polskiej to późne lata 50 XX w. Od tej pory polski przemysł filmowy kwitnie, a polskie produkcje są regularnie nominowane i otrzymują prestiżowe nagrody.

Jednym z ważniejszych twórców związanych ze współczesnym kinem polskim jest Paweł Pawlikowski. Paweł Pawlikowski zaczynał karierę na Zachodzie Europy, jako realizator filmów dokumentalnych dla BBC. Zadebiutował filmem "Last resort" w roku 2000. Jego późniejsze filmy to "Lato miłości" z 2004r. oraz "Kobieta z piątej dzielnicy". W roku 2013 wrócił do Polski, aby zrealizować film pod tytułem "Ida" o burzliwych losach zakonnicy w katolickim zakonie. Obraz odniósł niesamowity sukces na świecie i został obsypany wieloma nagrodami – w tym pierwszym Oscarem dla polskiej kinematografii.

Kolejnym filmem Pawlikowskiego, który przyniósł mu nominację do Oscara w kategorii ‘film obcojęzyczny’ i ‘reżyseria’ jest "Zimna Wojna" z 2018 roku. To romantyczna i smutna historia miłości niemożliwej – młodej tancerki Zuli oraz pianisty Wiktora na tle zimnej wojny prowadzonej pomiędzy krajami Zachodniej Europy, a Blokiem Komunistycznym.

 

KLUB DIALOGU Szkoła Języka Polskiego dla Obcokrajowców w ramach autorskiego programu ‘Spotkań z kulturą’ zorganizowała pokaz filmu „Zimna Wojna”, aby wspólnie ze swoimi obcojęzycznymi studentami obejrzeć film w języku polskim, z angielskimi napisami. Po filmie odbyła się dyskusja, podczas której każdy mógł podzielić się swoimi wrażeniami i uczuciami, a w konsekwencji lepiej zrozumieć kulturę i język polski.

Obecnie za najciekawszego polskiego twórcę filmowego uważa się Wojciecha Smarzowskiego. Zadebiutował on filmem "Wesele" w roku 2004 i od razu zwrócił na siebie uwagę krytyków. Film "Dom Zły" (2009) sprawił, że zaczęto postrzegać go jako dojrzałego twórcę z doskonałym warsztatem i własnym niepowtarzalnym stylem. Kolejne filmy Smarzowskiego konsekwentnie przedstawiają świat pełen patologii, korupcji, okrucieństwa i zwyrodnienia. Te dość trudne w odbiorze obrazy zyskały ogromne rzesze wielbicieli i uznanie krytyki. Warte polecenia są: "Róża" (2011), "Drogówka" (2012), "Pod Mocnym Aniołem" (2014), "Wołyń" (2016) oraz "Kler" (2018).

Dlaczego polskie kino jest tak interesujące i co przysporzyło mu tak duży, międzynarodowy rozgłos? Polskie filmy są bardzo malownicze bez względu na to, czy są w kolorze, czy czarno-białe, pełne zarówno pięknej scenografii, jak i wpadającej w ucho muzyki, co tylko dodaje walorów filmom. Powyższe aspekty wzbogacone o wspaniałą grę aktorską tworzą niepowtarzalny wyraz artystyczny, pozostawiając dorosłemu widzowi niezapomniane, emocjonalne doświadczenia. Obecnie prawie wszystkie filmy polskie są dostępne w języku polskim z angielskimi napisami, aby ułatwić obcokrajowcom ich oglądanie.

KLUB DIALOGU Szkoła Języka Polskiego dla Obcokrajowców ma swoją listę szczególnie interesujących, współczesnych filmów polskich, wartych zobaczenia zarówno przez polską, jak i zagraniczną widownię. Należą do nich: "Dzień Świra" (M. Koterski, 2002), "Edi" (P. Trzaskalski, 2002), "Pręgi" (M. Piekorz, 2004), "Plac Zbawiciela" (K. Krauze, 2006), "Rewers" (B. Lankosz, 2009), "W ciemności" (2012) i "Pokot" na podstawie powieści noblistki Olgi Tokarczuk (2017) – oba w reżyserii Agnieszki Holland, "Body/Ciało" (M. Szumowska, 2015), "Bogowie" (Ł.  Palkowski, 2014r.), "Najlepszy" (Ł.  Palkowski, 2017), "Ostatnia Rodzina" (J. Matuszyński, 2016), "Cicha Noc" (P. Domalewski, 2017), "Carte Blanche" (J. Lusiński, 2015), "Wieża, jasny dzień” (J. Szelc 2017) oraz "Boże Ciało" (2019) w reżyserii Jana Komasy, nominowane w tym roku do Oscara.

Ponad rok temu Szkoła Języka Polskiego dla Obcokrajowców  KLUB DIALOGU zainicjowała cykliczne spotkania ze studentami zwane "Filmowy Piąteczek". W szkole, w ramach dodatkowych lekcji języka polskiego zostało zorganizowane własne, małe kino, gdzie wyświetlane są polskie filmy ważne z treści lub formy dla obcokrajowców. Filmy te poprzedzone są krótkim, wprowadzającym w temat komentarzem, wyświetlane w oryginale w języku polskim i opatrzone angielskimi napisami. Na koniec moderowana jest dyskusja. Studenci z naszych kursów języka polskiego bardzo lubią i cenią sobie te spotkania, ponieważ to wspaniały sposób nie tylko na praktykowanie języka polskiego jako obcego, ale i poznanie polskiej kinematografii i zanurzenie się w polską kulturę.

 

POLSKIE FILMY NOMINOWANE DO OSCARA

 

1963 „Nóż w wodzie" Romana Polańskiego;

1967 „Faraon" Jerzego Kawalerowicza;

1975 "Potop" Jerzego Hoffmana;

1976 "Ziemia Obiecana" Andrzeja Wajdy;

1977 "Noce i Dnie" Jerzego Antczaka;

1980 "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy;

1982 "Człowiek z Żelaza" Andrzeja Wajdy;

2008 "Katyń" Andrzeja Wajdy;

2012 "W ciemności" Agnieszki Holland;

2015 "Ida" Pawła Pawlikowskiego;

2019 "Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego;

2020 "Boże Ciało" Jana Komasy.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

POZIOM A1/A2
JESTEŚMY RAZEM Z CAŁYM ŚWIATEM 


To prawda. Teraz na świecie jest trudny czas. Ludzie nie wiedzą, co będzie jutro, za tydzień, za miesiąc. Każda osoba boi się o siebie, rodzinę, znajomych. Ta sytuacja przyszła tak szybko! Wielu ludziom jest bardzo ciężko. Ale musimy. Musimy myśleć o tym, co jest ważne tu i teraz. Musimy zrobić wszystko dla naszego zdrowia i dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
W Polsce sytuacja epidemiczna nie jest zła. Liczba nowych zachorowań na koronawirusa jest mniejsza niż w innych krajach. Trudna sytuacja jest w Chinach (coraz lepiej!), Iranie, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wielu naszych studentów boi się o rodziny w swoim kraju. Dlatego chcemy być teraz z Wami. Jesteście w naszych myślach i sercach. Świat i ludzie nie są nam obojętni!
Dziękujemy wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, naukowcom, pracownikom sklepów, transportu publicznego na całym świecie. Oni każdego dnia ryzykują zdrowiem dla nas.
Świat krwawi – ale będzie silniejszy! …
POZIOM A2/B1
PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ

RZUCAM WSZYSTKO I JADĘ W BIESZCZADY! Autor: Wioletta Grabarczuk


Kiedy rozmawiamy o swoich turystycznych preferencjach, często próbujemy decydować, dokąd wolimy podróżować: w góry czy nad morze? Kiedyś myślałam, że dla mnie odpowiedź jest prosta: wybieram góry! Jeździłam w góry często i wiedziałam, że uwielbiam takie miejsca. Od kiedy pierwszy raz zobaczyłam na żywo Bieszczady, kompletnie zakochałam się w górach. Te piękne lasy i wysokie połoniny to chyba moje ulubione miejsce na Ziemi.
Od kilku lat Polacy, którzy na co dzień mieszkają w wielkich miastach, kiedy są zmęczeni cywilizacją i pracą, mówią: Chciałbym rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady! Ten region Polski jest uważany za prawdziwą idyllę, czyli piękne i spokojne miejsce, gdzie można odpocząć od wielkiego świata. Dokładne informacje możecie znaleźć na Wikipedii i w przewodnikach dla turystów, a ja mogę Wam opowiedzieć o tym, co myślę o Bieszczadach i dlaczego lub…
POZIOM A1/A2/B1

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE – Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ
LUBLIN – MIASTO WIELU KULTURDo Lublina jeżdżę często, przynajmniej kilka razy w roku. Dlaczego tak bardzo lubię odwiedzać to miasto położone we wschodniej Polsce nad rzeką Bystrzycą? Powodów jest kilka:
Topografia Lublina. Lublin, tak jak każde miasto podzielony jest na różne obszary: przemysłowy, mieszkalny, zabytkowy, rekreacyjny. Obszary przemysłowe i mieszkalne nie różnią się od obszarów przemysłowych i mieszkalnych innych miast Polski. Znajdują się tam tradycyjne bloki, budowane w czasach komunistycznych, albo współcześnie. Kiedy zbliżamy się do Śródmieścia i Starego Miasta, zabytkowych części Lublina, możemy zobaczyć, piękne, modernistyczne kamienice z początku XX wieku. Dużą część rekreacyjną Lublina stanowią tereny zielone: parki, skwery. Miasto otoczone jest lasami i wąwozami. Dlatego Lublin jest idealnym miejscem na aktywny weekend spędzony wśród przyjaciół, albo z rodziną. 
Historia Lublina. Lublin ma długą, pi…