Przejdź do głównej zawartości

POZIOM B2

WSPÓŁCZESNE KINO POLSKIE


Warto wiedzieć, że pierwszy polski film powstał już w roku 1908, ale tak na prawdę początki kinematografii polskiej to późne lata 50 XX w. Od tej pory polski przemysł filmowy kwitnie, a polskie produkcje są regularnie nominowane i otrzymują prestiżowe nagrody.

Jednym z ważniejszych twórców związanych ze współczesnym kinem polskim jest Paweł Pawlikowski. Paweł Pawlikowski zaczynał karierę na Zachodzie Europy, jako realizator filmów dokumentalnych dla BBC. Zadebiutował filmem "Last resort" w roku 2000. Jego późniejsze filmy to "Lato miłości" z 2004r. oraz "Kobieta z piątej dzielnicy". W roku 2013 wrócił do Polski, aby zrealizować film pod tytułem "Ida" o burzliwych losach zakonnicy w katolickim zakonie. Obraz odniósł niesamowity sukces na świecie i został obsypany wieloma nagrodami – w tym pierwszym Oscarem dla polskiej kinematografii.

Kolejnym filmem Pawlikowskiego, który przyniósł mu nominację do Oscara w kategorii ‘film obcojęzyczny’ i ‘reżyseria’ jest "Zimna Wojna" z 2018 roku. To romantyczna i smutna historia miłości niemożliwej – młodej tancerki Zuli oraz pianisty Wiktora na tle zimnej wojny prowadzonej pomiędzy krajami Zachodniej Europy, a Blokiem Komunistycznym.

 

KLUB DIALOGU Szkoła Języka Polskiego dla Obcokrajowców w ramach autorskiego programu ‘Spotkań z kulturą’ zorganizowała pokaz filmu „Zimna Wojna”, aby wspólnie ze swoimi obcojęzycznymi studentami obejrzeć film w języku polskim, z angielskimi napisami. Po filmie odbyła się dyskusja, podczas której każdy mógł podzielić się swoimi wrażeniami i uczuciami, a w konsekwencji lepiej zrozumieć kulturę i język polski.

Obecnie za najciekawszego polskiego twórcę filmowego uważa się Wojciecha Smarzowskiego. Zadebiutował on filmem "Wesele" w roku 2004 i od razu zwrócił na siebie uwagę krytyków. Film "Dom Zły" (2009) sprawił, że zaczęto postrzegać go jako dojrzałego twórcę z doskonałym warsztatem i własnym niepowtarzalnym stylem. Kolejne filmy Smarzowskiego konsekwentnie przedstawiają świat pełen patologii, korupcji, okrucieństwa i zwyrodnienia. Te dość trudne w odbiorze obrazy zyskały ogromne rzesze wielbicieli i uznanie krytyki. Warte polecenia są: "Róża" (2011), "Drogówka" (2012), "Pod Mocnym Aniołem" (2014), "Wołyń" (2016) oraz "Kler" (2018).

Dlaczego polskie kino jest tak interesujące i co przysporzyło mu tak duży, międzynarodowy rozgłos? Polskie filmy są bardzo malownicze bez względu na to, czy są w kolorze, czy czarno-białe, pełne zarówno pięknej scenografii, jak i wpadającej w ucho muzyki, co tylko dodaje walorów filmom. Powyższe aspekty wzbogacone o wspaniałą grę aktorską tworzą niepowtarzalny wyraz artystyczny, pozostawiając dorosłemu widzowi niezapomniane, emocjonalne doświadczenia. Obecnie prawie wszystkie filmy polskie są dostępne w języku polskim z angielskimi napisami, aby ułatwić obcokrajowcom ich oglądanie.

KLUB DIALOGU Szkoła Języka Polskiego dla Obcokrajowców ma swoją listę szczególnie interesujących, współczesnych filmów polskich, wartych zobaczenia zarówno przez polską, jak i zagraniczną widownię. Należą do nich: "Dzień Świra" (M. Koterski, 2002), "Edi" (P. Trzaskalski, 2002), "Pręgi" (M. Piekorz, 2004), "Plac Zbawiciela" (K. Krauze, 2006), "Rewers" (B. Lankosz, 2009), "W ciemności" (2012) i "Pokot" na podstawie powieści noblistki Olgi Tokarczuk (2017) – oba w reżyserii Agnieszki Holland, "Body/Ciało" (M. Szumowska, 2015), "Bogowie" (Ł.  Palkowski, 2014r.), "Najlepszy" (Ł.  Palkowski, 2017), "Ostatnia Rodzina" (J. Matuszyński, 2016), "Cicha Noc" (P. Domalewski, 2017), "Carte Blanche" (J. Lusiński, 2015), "Wieża, jasny dzień” (J. Szelc 2017) oraz "Boże Ciało" (2019) w reżyserii Jana Komasy, nominowane w tym roku do Oscara.

Ponad rok temu Szkoła Języka Polskiego dla Obcokrajowców  KLUB DIALOGU zainicjowała cykliczne spotkania ze studentami zwane "Filmowy Piąteczek". W szkole, w ramach dodatkowych lekcji języka polskiego zostało zorganizowane własne, małe kino, gdzie wyświetlane są polskie filmy ważne z treści lub formy dla obcokrajowców. Filmy te poprzedzone są krótkim, wprowadzającym w temat komentarzem, wyświetlane w oryginale w języku polskim i opatrzone angielskimi napisami. Na koniec moderowana jest dyskusja. Studenci z naszych kursów języka polskiego bardzo lubią i cenią sobie te spotkania, ponieważ to wspaniały sposób nie tylko na praktykowanie języka polskiego jako obcego, ale i poznanie polskiej kinematografii i zanurzenie się w polską kulturę.

 

POLSKIE FILMY NOMINOWANE DO OSCARA

 

1963 „Nóż w wodzie" Romana Polańskiego;

1967 „Faraon" Jerzego Kawalerowicza;

1975 "Potop" Jerzego Hoffmana;

1976 "Ziemia Obiecana" Andrzeja Wajdy;

1977 "Noce i Dnie" Jerzego Antczaka;

1980 "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy;

1982 "Człowiek z Żelaza" Andrzeja Wajdy;

2008 "Katyń" Andrzeja Wajdy;

2012 "W ciemności" Agnieszki Holland;

2015 "Ida" Pawła Pawlikowskiego;

2019 "Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego;

2020 "Boże Ciało" Jana Komasy.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ŚWINOUJŚCIE

 POZIOM A1/A2 PODRÓŻE MAŁE I DUŻE, Z KLUBEM DIALOGU PRZEZ POLSKĘ   ŚWINOUJŚCIE   Świnoujście to bardzo ciekawe miasto. Świnoujście leży na północnym zachodzie Polski na granicy z Niemcami. Zachodnia część miasta wraz z centrum leży na wyspie Uznam, a wschodnia część miasta leży na wyspie Wolin. Miasto dzieli rzeka Świna. W mieście nie ma mostu. Jeśli chcesz jechać do centrum, musisz płynąć promem. Prom jest bezpłatny.  W Świnoujściu znajduje się port morski. Port morski został wybudowany w XVIII wieku. Obecnie do portu morskiego w Świnoujściu wpływają największe morskie statki i promy. W porcie znajduje się terminal LNG, terminal pasażerski oraz port jachtowy. Ze Świnoujścia możesz popłynąć promem do Danii lub do Szwecji.  Dawniej Świnoujścia od strony morza broniły forty wybudowane przez Prusy w XIX wieku: Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Wschodni. Dzisiaj to atrakcja turystyczna. W Świnoujściu znajduje się także latarnia morska. Ta latarnia morska jest najwyższą latarnią

WOLIŃSKI PARK NARODOWY

POZIOM A1 / A2 Woliński Park Narodowy to jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce. Park leży na wyspie Wolin na Morzu Bałtyckim, na północnym zachodzie Polski, blisko granicy z Niemcami. Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku. Znajdują się tu stare lasy, bagna, jeziora, moreny, wyspy i oczywiście morze. Największą atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są brzegi klifowe. Spadają one prawie 100 metrów w dół do morza. Woliński Park Narodowy jest szlakiem przelotu ptaków. Oznacza to, że nad Wolińskim Parkiem Narodowym ptaki lecą z północy na południe i odwrotnie. Właśnie dlatego możesz tu spotkać prawie 230 rzadkich i chronionych gatunków ptaków, na przykład: sowy, czy bieliki. Mieszka tu także wiele gatunków zwierząt, na przykład: sarny i jelenie, borsuki i jeże. Atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego są żubry . Żubry przywieziono tu z Białowieskiego Parku Narodowego, aby lepiej chronić stada. Przez Woliński Park Narodowy prowadzi urokliwy szlak rowerowy oraz pieszy, co zachęca do r

PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

  POZIOM B1 PAŃSTWOWY CERTYFIKAT Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO, co to jest i jak go uzyskać? Dlaczego obcokrajowcy chcą uczyć się języka polskiego? – jest milion powodów, a każda osoba ma jeszcze ten ‘swój’. Jednak bez względu na powód osobisty, aż 60 milionów ludzi na świecie używa języka polskiego, z czego około 38 milionów mieszka w Polsce. Pozostałe osoby można znaleźć w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Irlandii, Brazylii i Australii, a i to nie wyczerpuje pełnej listy państw. To pokazuje, że warto uczyć się polskiego bez względu na to, czy mieszka się w Polsce, czy poza jej granicami. Ważnym aspektem nauki jest sprawdzenie swojej wiedzy i podejście do Państwowego Egzaminu na Certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego. Egzamin ten można zdawać na poziomie B1, B2 oraz C1, a od niedawna także na poziomie A2. Jakie są powody podejścia do egzaminu na Certyfikat Państwowy? I znowu - jest ich wiele, a wystarczy wymienić te najważniejsze